Jesteś tutaj: Home

Znamy projekt budżetu województwa na 2020 rok

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 19 listopad 2019 09:56

Do połowy listopada organy wykonawcze samorządów musiały zaprezentować projekt budżetu na 2020 rok. Przy tej okazji rozgorzała dyskusja o skutkach obniżki podatku PIT dla samorządów, w przypadku województw udział w podatku PIT jest symboliczny, bowiem wynosi około 1%, stąd też w dyskusji o budżecie Województwa Kujawsko-Pomorskiego na 2020 rok, ten wątek zostanie pominięty.

W 2020 roku budżet województwa planuje dochody na poziomie 1,1 mld zł, wydatki zaś na poziomie 1,3 mld zł, co przełoży się na deficyt planowany w kwocie 22,5 mln zł. Ponad 400 mln zł województwo chce wydać na inwestycje.

 

W przypadku budżetu województwa nie wszystkie inwestycje odbywają się w ramach budżetu, ale też są realizowane na kredyt przez spółki podległe województwu jak np. Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, gdzie kwotowo w ostatnich latach prowadzono największe inwestycje. Pożyczki będzie trzeba jednak kiedyś spłacić – w 2020 roku na spłatę zaciągniętych pożyczek, budżet wyda 35 mln zł, z czego 23 mln na kredyty z lat 2010 i 2011. Ponad 8 mln będą kosztować zobowiązania zaciągnięte z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

 

Największym kosztem województwa będzie utrzymanie połączeń kolejowych na trasach regionalnych. Kosztować będzie to województwo netto 97,8 mln zł, co stanowić będzie prawie 15% wszystkich wydatków. Ponad 85 mln zł województwo wyda na utrzymanie instytucji kultury w tym Opery Nova w Bydgoszczy i Filharmonii Pomorskiej.

 

Kilkadziesiąt milionów złotych, łącznie z udziałem Unii Europejskiej będą kosztować inwestycje drogowe. Około 9 mln zł województwo planuje wydać na dokończenie budowy ronda Miedzyń, wzdłuż ulicy Szubińskiej w Bydgoszczy, które będzie służyło też gminie Białe Błota. 1,7 mln zł województwo przeznaczyć chce na wsparcie Inowrocławia i powiatu inowrocławskiego przy przebudowie newralgicznego skrzyżowania (łączącego m.in. ulicę Glempa). W 2020 roku będzie wydatkowane 200 tys. na dalsze prace przy tworzeniu studium dla obwodnicy Więcborka.

 

W zaproponowanej propozycji budżetu nie ujęto rozbudowy Opery Nova o czwarty krąg. W piątek dowiedzieliśmy się, że Bydgoszcz chce przekazać na ten cel w 2020 roku ponad 8 mln zł licząc na drugie tyle od Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Informacja o ukończeniu prac projektowych pojawiła się jednak dopiero w ubiegłym tygodniu, stąd też być może to zadanie zostanie uzupełnione w dalszych pracach nad budżetem. Sesja budżetowa najprawdopodobniej odbędzie się w drugiej połowie grudnia.