Jesteś tutaj: Home

Prezydent do posłów: Proszę, żeby język debaty nie był radykalny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 12 listopad 2019 14:56

Oficjalnie IX kadencja Sejmu została zainaugurowana, w uroczystej inauguracji Sejmu udział wziął prezydent Andrzej Duda, który wygłosił z tej okazji orędzie. W którym apelował, aby nowi parlamentarzyści debatowali ze wzajemnym szacunkiem. Później posłowie złożyli ślubowanie. Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji prosto z Sejmu.

- Jest to wielki zaszczyt móc z wyboru polskiego społeczeństwa, z wyboru wyborców, zasiadać w tej izbie. Dyskutować o tym jak rozwijać będzie się Polska – mówił prezydent Andrzej Duda, któy następnie dziękował Polakom za dużą frekwencję przy urnach - Trzeba powiedzieć jasno, że w tym roku 2019, Polacy swój egzamin obywatelski zdali, idąc do wyborów europejskich i tu parlamentarnych.

 

Prezydent Duda zauważył, że wszystkie ogólnopolskie komitety wyborcze zdobyły mandaty, przez co Polacy o różnych poglądach mają swoją reprezentacje w parlamencie - Poglądy można mieć i trzeba je mieć, bo jeżeli ktoś ich nie ma to nie powinien tutaj zasiadać. Zasiadacie tu państwo właśnie dlatego, że te poglądy macie. One są bardzo często wyraziste, one są bardzo często mocne i głębokie, niektórzy używają słowa radykalne. Ja proszę żeby język debaty nie był radykalny, żeby był to język szacunku – apelował prezydent.


Następnie mową wstępną wygłosił marszałek senior Antoni Macierewicz. Mówił on na początku, że niepodległość to dla Polaków wartość najwyższa. Jego wystąpienie było już mniej konsolidacyjne niż głowy państwa - Zbrodnia stanu wojennego nie została do dzisiaj rozliczona, a jej sprawcy ukarani.


Macierewicz w swojej wypowiedzi upomniał się m.in. o pamięć o Żołnierzach Wyklętych oraz o prawo do ochrony życia od naturalnego poczęcia do śmierci.

 

W dalszej części inauguracyjnego posiedzenia posłowie złożyli ślubowanie Z naszego okręgu ślubowali: Tomasz Latos, Łukasz Schreiber, Piotr Król, Ewa Kozanecka, Bartosz Kownacki, Paweł Olszewski, Tadeusz Zwiefka, Magdalena Łośko, Iwona Kozłowska, Krzysztof Gawkowski, Jan Szopiński oraz Dariusz Kurzawa. Okręgu bydgoskiego nie reprezentuje zatem żaden przedstawiciel Konfederacji.

 

- Będzie to ciekawa kadencja. Prawo i Sprawiedliwość te wybory wygrało, ma znowu większość, ale Koalicja Obywatelska te wybory przegrała i prawdopodobnie w ciągu czterech lat dojdzie do rozpadu tego tworu, to będzie wpływało na to, że parlament będzie bardzo ciekawy, bo partie w opozycji będą walczyły o przywództwo – przewiduje poseł Bartosz Kownacki.

 

Po czterech latach do Sejmu wraca natomiast posłanka Iwona Kozłowska związana z Więcborkiem – Moje plany to intensywna praca na rzecz osób niepełnosprawnych, seniorów, myślę też, że tematy służby zdrowia, inwestycje twarde drogowe, tematu jest bardzo wiele. Życie też i samorządowcy, mieszkańcy, wyborcy wskażą co należy wspierać.

 

W dalszej części posiedzenia posłowie będą wybierali marszałka Sejmu oraz wicemarszałków, czyli polityka rozpocznie się na dobre.