Jesteś tutaj: Home

Przed pierwszym posiedzeniem Sejmu i Senatu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 08 listopad 2019 20:13

Dzień po Święcie Niepodległości, 12 listopada 2019 roku, zainaugurowana zostanie IX kadencja Sejmu RP oraz X kadencja Senatu RP. W trakcie tych posiedzeń posłowie i senatorowie złożą ślubowania, czym formalnie rozpoczną pełnienie mandatów oraz wybiorą prezydia obu izb.

Również kończąca się VIII kadencja rozpoczynała się 12 listopada – w 2015 roku. Pierwsze posiedzenie Sejmu otworzy Marszałek Senior, na tę funkcję prezydent Andrzej Duda powołał byłego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Po części bardziej oficjalnej odbędą się wybory Marszałka Sejmu i wicemarszałków. Z punktu widzenia politycznego ta część będzie najbardziej emocjonująca.

 

Podobnie będzie wyglądał pierwszy dzień nowej kadencji w Senacie, tutaj na marszałka prezydent wskazał Barbarę Borys-Damięcką, związaną z obozem opozycji.

 

Dzisiaj (piątek) premier Mateusz Morawiecki wraz z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim przedstawił skład nowego rządu. Właściwie można powiedzieć starego, bowiem wiele w nim się nie zmienia, pojawia się jedynie kilku nowych ministrów. Nowością jest wydzielenie z ministerstwa środowisk resortu odpowiedzialnego za sprawy klimatyczne, tutaj ministrem ma być Michał Kurtyka, zaś ministrem środowiska ma być związany z Solidarną Polską Michał Woś. Spekulowano od dawna, że dla Solidarnej Polski będzie wyodrębniony nowy resor i to się właśnie spełnia. Nadal ministrem rolnictwa będzie Jan Krzysztof Ardanowski związany z Toruniem. Wszystko wskazuje na to, że Łukasz Schreiber dalej będzie ministrem w Kancelarii Premiera, o której dzisiaj premier nie mówił. Spekuluje się, że Schreiber zastąpi ministra Jacka Sasina jako szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.