Jesteś tutaj: Home

Za chwilę w budżecie państwa mogą skończyć się pieniądze

Napisane przez  Ł.R. / wPolityce.pl Opublikowano w Regionalne czwartek, 16 maj 2013 18:35

Jak informuje serwis wpolityce.pl, z danych ministerstwa finansów wynika, że do końca kwietnia deficyt tegorocznego budżetu państwa wyniósł 31,75 mln złotych, jest to 89,3% deficytu jaki założono na cały rok 2013. Minął dopiero jednak pierwszy kwartał.

Można mówić o tym, że sytuacja jest ciężka chociażby z tego powodu, że pod koniec marca wykorzystany deficyt wyniósł 68,8%. Jeżeli to tempo się utrzyma, już pod koniec maja przekroczymy założenia budżetowe. Może to doprowadzić do sytuacji, że niedługo zabraknie pieniędzy na służbę zdrowia, policję i inne służby oraz świadczenia.

 

Martwić powinno także to, że wzrost gospodarczy PKB w pierwszym kwartale tego roku wyniósł zaledwie +0,4%, bardzo jest zatem prawdopodobne, że w kolejnej części roku PKB będzie ujemne. Do państwa trafia także mniej pieniędzy z VAT niż zakładano, co świadczy o kiepskiej kondycji polskich firm.

 

Polska upada – komentują stan naszej gospodarki zachodnie media, powołując się na wypowiedź brytyjskiego ekonomisty Nicholasa Spiro.

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica