Jesteś tutaj: Home

Ryszard Bober może spać spokojnie, będzie senatorem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 30 październik 2019 17:05

W ubiegłym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość poinformowało o planie złożenia protestu wyborczego w okręgu senackim nr 12 (grudziądzko-brodnickim), w którym wygrał były już przewodniczący sejmiku Ryszard Bober z PSL. Uzyskał on około 2,4 tys. głosów więcej od kandydata PiS. Dzisiaj Sąd Najwyższy oddalił ten protest.

PiS domagało się ponownego przeliczenia głosów. Ryszard Bober wygrał dokładnie o 2451 głosy, w tym okręgu oddano natomiast 2844 głosy nieważne, z tego jednak tylko 794 z powodu zagłosowania na kilku kandydatów. Sąd Najwyższy uznał oczekiwanie PiS-u za absurdalne, dlatego nie nadał protestowi wyborczemu dalszego biegu.

 

Okręg nr 12 tworzy miasto Grudziądz oraz powiaty: grudziądzki, brodnicki,wąbrzeski, rypiński i golupsko-dobrzyński.

 

Ryszard Bober mandat radnego wojewódzkiego stracił 20 października, tego dnia Komisarz Wyborczy wydał stosowne zarządzenie, uzasadniając wygaszenie mandatu wyborem na funkcję senatora. Oznacza to, że Sejmik Województwa nie ma obecnie przewodniczącego, zgodnie z ustaleniami koalicyjnymi to stanowisko powinno przypadać nadal Polskiemu Stronnictwu Ludowemu. Kolejna sesja, na której wybrany powinien zostać nowy przewodniczący, odbędzie się dopiero 12 listopada.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: