Jesteś tutaj: Home

Posłowie odebrali zaświadczenia o wyborcze na IX kadencję w Sejmu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 25 październik 2019 00:21
Posłowie odebrali zaświadczenia o wyborcze na IX kadencję w Sejmu Fot: Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki

W czwartek w Sali Kolumnowej Sejmu odbyła się uroczystość wręczenia zaświadczeń parlamentarzystom wybranym 13 października na IX kadencję Sejmu. Zaświadczenia wręczył Wiesław Kozielewicz - przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. Była to symboliczna uroczystość, która odbywa się zawsze po wyborach.

Formalnie posłowie obejmą mandaty dopiero po złożeniu uroczystego ślubowania, co nastąpi na pierwszym posiedzeniu Sejmu planowanym na 12 listopada.

 

Przewodniczący Kozielewicz wspomniał, że w tym roku przypada 100. rocznica pierwszych wyborów do Sejmu Ustawodawczego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Odbyły się one na początku 1919 roku, ale też nie w całym kraju. Część Kujaw wówczas znajdowała się pod kontrolą pruską, natomiast w innej części toczyły się walki Powstania Wielkopolskiego.

 

Zaświadczenia odebrali z naszego okręgu: Ewa Kozanecka (PiS), Iwona Kozłowska (KO), Piotr Król (PiS), Dariusz Kurzawa (PSL), Jan Szopiński (Lewica), Magdalena Łośko (KO) oraz Łukasz Schreiber (PiS). Moment odbierania przez nich zaświadczeń prezentujemy na materiale filmowym.

 

Nieobecni byli: Krzysztof Gawkowski (Lewica), Bartosz Kownacki (PiS), Paweł Olszewski (KO) oraz Tadeusz Zwiefka (KO).

 

W tym tygodniu nowi posłowie, którzy nie zasiadali w kończącej się kadencji, uczestniczą w specjalnym szkoleniu zorganizowanym przez Kancelarię Sejmu.