Jesteś tutaj: Home

Wicemarszałek Sejmu przeprosił Polaków za to, że z posłów mogą nie być do końca zadowoleni

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 17 październik 2019 13:16
Wicemarszałek Sejmu przeprosił Polaków za to, że z posłów mogą nie być do końca zadowoleni Fot Kancelaria Sejmu / Łukasz Błasikiewicz

W środę przed godziną 20 zakończyło się 86 posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Posiedzenie przy niemalże pustej sali zamykał wicemarszałek Stanisław Tyszka (Kukiz 15), który wyraził nadzieję, że w przyszłej kadencji izba będzie cieszyła się lepszym wizerunkiem. Jest to planowo ostatnie posiedzenie tej kadencji, w trakcie którego Sejm znowelizował przepisy ruchu drogowego.


Teoretycznie istnieje jeszcze możliwość zwołania posiedzenia do czasu złożenia ślubowania przez posłów nowej kadencji, których wybraliśmy w niedzielę. Posiedzenie inaugurujące IX kadencję zwołać powinien prezydent Andrzej Duda, najpóźniej na dzień 12 listopada.

 

 

Przed symbolicznym zamknięciem 86. posiedzenia wicemarszałek Stanisław Tyszka powiedział - Najbardziej obywatelom, którzy finansują ze swoich ciężko zarobionych pieniędzy pracę Sejmu. Chciałbym przeprosić obywateli za to, że nie do końca ze swoich pracowników, czyli z nas, są zadowoleni, czy byli zadowoleni i wyrazić nadzieję, że uda się poprawić jakość pracy Sejmu i jego wizerunek w przyszłej kadencji.

 

W środę Sejm uchwalił nowelizację przepisów ruchu drogowego, która wprowadza obowiązek tzw. jazdy na suwak, czyli w przypadku pojawienia się zwężenia powinniśmy przepuścić jeden samochód z pasa obok. Przepis ma usprawnić ruch. Nowelizacja wprowadza także regulacje prawne dotyczące tzw. korytarza życia, czyli umożliwienia przejazdu karetek przez korek. Nie jest to jeszcze obowiązująca nowelizacja, bowiem dzisiaj albo jutro, w ramach ostatniego posiedzenia zajmie się nią Senat. Jeżeli senatorowie nie zgłoszą poprawkę to będzie można skierować ją do podpisu prezydenta, jeżeli jednak zwrócą ją posłom to może być mały problem, bowiem nie planuje się już posiedzeń Sejmu w tej kadencji.

 

86. posiedzenie Sejmu rozpoczęło się 11 września, z uwagi na kampanie wyborczą postanowiono je przerwać na ponad miesiąc do 15 października. Jest to pierwsza sytuacja, gdy ostatnie posiedzenie kończy się już po wyborach parlamentarnych.

 

Było to ostatnie posiedzenie dla posłów: Teresy Piotrowskiej (PO), Zbigniewa Pawłowicza (PO), Pawła Skuteckiego (Kukiz15), Michała Stasińskiego (PO), Krzysztofa Brejzy (PO – wybrany do Senatu) oraz Eugeniusza Kłopotka (PSL).

 

Dalej okręg bydgoski w Sejmie reprezentować będą: Paweł Olszewski (PO), Łukasz Schreiber (PiS), Tomasz Latos (PiS), Bartosz Kownacki (PiS), Ewa Kozanecka (PiS), Piotr Król (PiS).

 

Do Sejmu po kadencji przerwy wróci Iwona Kozłowska (KO), w roli debiutantów pojawią się natomiast nowo wybrani posłowie: Jan Szopiński (Lewica), Krzysztof Gawkowski (Lewica), Tadeusz Zwiefka (KO), Magdalena Łośko (KO), Dariusz Kurzawa (PSL – Kukiz).