Jesteś tutaj: Home

Kobiak i Brejza oficjalnie. W sejmiku województwa będą zmiany

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 14 październik 2019 11:26
Z tego grona nie powiodło się jedynie J. Wenderlichowi Z tego grona nie powiodło się jedynie J. Wenderlichowi

Po godzinie 11:00 zostały podliczone wszystkie protokoły z okręgu bydgoskiego. Możemy zatem już oficjalnie podsumować wyniki do Senatu RP. Jak już wczoraj pisaliśmy nowymi senatorami zostali Andrzej Kobiak (będzie to jego trzecia kadencja) oraz Krzysztof Brejza.


Zaczynamy od okręgu południowego (powiaty: inowrocławski, nakielski, sępoleński, mogileński i żniński), bowiem w tym okręgu walka była bardziej wyrównana.

Wygrał Krzysztof Brejza z poparciem 45,75%, nad wojewodą Mikołaje Bogdanowiczem 41%. Procentowo ta różnica wydaje się niewielka, ale jest to przewaga blisko 10 tys. głosów. Na Brejzę zagłosowało 79.054 wyborców, na Bogdanowicza 70.836. Trzeci wynik przypadł kandydatowi Konfederacji Jarosławowi Latawcowi 13.377 głosów, co daje 7,74% poparcia. Czwarty wynik uzyskał Mieczysław Piwowar 9.492 głosów – 5,49%.

 

W obejmującym Miasto Bydgoszcz oraz powiaty: bydgoski, świecki i tucholski ponad połowę głosów 52,66% uzyskał senator Andrzej Kobiak, zdobywając 150.472 głosów. Na kandydatkę PiS Helenę Czakowską zagłosowało 97.813 wyborców, co daje jej 34,23%. Kandydat Konfederacji Leszek Posłuszny uzyskał 37.432 głosy, czyli poparcie na poziomie 13,1%.

 

W okręgu grudziądzko-brodnickim po zaciętej walce mandat senatora zdobył związany z PSL Ryszard Bober, pełniący funkcję przewodniczącego Sejmiku Województwa. Jeżeli obejmie mandat senatora, na co się zanosi, to pojawi się wakat na tym dość istotnym stanowisku w Samorządzie Województwa. Po wygaśnięciu mandatu Bobera, pierwszeństwo objęcia mandatu radnego wojewódzkiego otrzyma Paweł Zgórzyński, który uzyskał kolejny wynik przed rokiem z listy PSL

.

To nie jedyna zmiana w Samorządzie Województwa. Posłem wybrany został bowiem wicemarszałek województwa Dariusz Kurzawa. Oznacza to wakat w Zarządzie Województwa oraz możliwość objęcia mandatu radnego przez związanego z Szubinem Marka Domżałę.