Jesteś tutaj: Home

Jak głosować?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 12 październik 2019 15:28

W niedzielę 13 października w godzinach 9:00 – 21:00 odbywać będą się wybory parlamentarne. W okręgu bydgoskim wybierać będziemy 12 posłów i 2 senatorów, chętnych na bycie posłami jest blisko 140, stąd też mamy dość duży wybór. Jak oddać ważny głos?


Łącznie mamy do oddania dwa głosy, jeden na wybranego posła oraz jeden na senatora. Na karcie do Sejmu nazwiska będą poszeregowane według 6 list komitetów, które zarejestrowały się w okręgu bydgoskim: 1. Polskie Stronnictwo Ludowe; 2. Prawo i Sprawiedliwość; 3. Sojusz Lewicy Demokratycznej, 4. Konfederacja Wolność i Niepodległość; 5. Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni; 8. Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy.

 

Wyborca przy nazwisku jednego kandydata powinien zaznaczyć ,,x”. Jeżeli poprzemy dwóch kandydatów z dwóch różnych komitetów, wówczas nasz głos nie będzie ważny.

 

Znacznie łatwiej wygląda sprawa głosowania do Senatu, tutaj również zaznaczamy przy wybranym nazwisku jeden ,,x”. W zależności od okręgu będziemy mieli do wyboru 3 (Miasto Bydgoszcz oraz powiat: bydgoski, tucholski i świecki) lub 4 (powiaty: inowrocławski, żniński, mogileński, nakielski i sępoleński).