Jesteś tutaj: Home

Dag Fabrik Bromberg perełką turystyczną Kujaw i Pomorza

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne sobota, 11 maj 2013 00:13

Dobiegł końca nasz plebiscyt, którego celem było wyłonienie największej atrakcji turystycznej naszego regionu. Internauci w głosowaniu wybrali była niemiecką fabrykę nitrogliceryny z okresu II wojny światowej, gdzie obecnie mieści się muzeum.

 

Fabryka Dag Bromberg w Bydgoszczy – Poddana gruntownej rewitalizacji była niemiecka fabryka nitrogliceryny z okresu II wojny światowej, obecnie pełni funkcję muzealną. Budynki połączone podziemną siecią tuneli, są zachowanym do dzisiaj przykładem niemieckiej architektury  przemysłowej z tamtego okresu. Muzeum co prawda w głównej mierze ma przedstawiać istniejącą w przeszłości fabrykę, jednakże znajdziemy w nim także wiele ekspozycji przedstawiających inne aspekty II wojny światowej – np. karabiny i pistolety.

 

 

Na drugim miejscu znalazła się Pomnik Teściowej z inowrocławskich Soladnek - 

– Znajduje się on otwartej kilka dni temu Pijalni Wód Mineralnych, gdzie skosztować możemy między innymi bogatej w wiele składników leczniczych Inowrocławiankę. Jest to jedyny w świecie tego typu pomnik, a inowrocławianie liczą, że przyniesie on miasto sławę na całym globie. Być może pomoże także i w naszym plebiscycie.

 

 

 Trzeci wynik uzyskała z kolei  Mysia Wieża w Kruszwicy -  Najsłynniejszym zabytkiem Kruszwicy oraz niepisanym symbolem miasta jest ceglana gotycka wieża samotnie stojąca na Wzgórzu Zamkowym, u nasady Półwyspu Rzępowskiego, zwana Mysią Wieżą.  Stanowi ona pozostałość zamku obronnego, który został zbudowany z fundacji króla Kazimierza Wielkiego ok.1350 roku.  Zamek był warownią na pograniczu polsko – krzyżackim. Po upadku zakonu krzyżackiego stał się on siedzibą kruszwickiej kasztelanii i starostwa. Warownia została zniszczona przez Szwedów w 1657 r. zaś pozostała Mysia Wieża od 1895 r. jest atrakcją turystyczną Kruszwicy i punktem widokowym. Z jej szczytu można dostrzec Inowrocław, Strzelno i Radziejów.

 

 

Szerzej o tych trzech atrakcjach turystycznych, już wkrótce na Portalu Kujawskim. 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: