Jesteś tutaj: Home

Kujawsko-pomorskie najwolniej wykorzystuje fundusze europejskie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 08 wrzesień 2019 23:16
Urząd Marszałkowski w Toruniu Urząd Marszałkowski w Toruniu

Informacja o tym, że województwo kujawsko-pomorskie w wykorzystaniu środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego znajduje się w ogonie polskich regionów nie jest niczym nowym, bowiem teram był poruszany już wielokrotnie na sesjach Sejmiku Województwa. Prezentujemy najnowsze dane, z których wynika, że w rozliczeniu środków jesteśmy pod względem alokacji najgorsi.

 

Najprawdopodobniej w tym tygodniu na posiedzeniu Sejmu RP będzie przedstawiona informacja o współpracy Polski z Unią Europejską w okresie od stycznia do czerwca br. (tak wynika z porządku obrad na chwilę obecną). W informacji przekazanej posłom znajduje się zestawienie dotyczące wykorzystania funduszy europejskich przez poszczególne województwa.

 

Jeżeli chodzi o złożone wnioski o dofinansowanie to prawie wszystkie regiony przekroczyły 100% alokacji (możliwe jest uzyskanie funduszy powyżej alokacji, co jest swoistą premią za sprawne absorbowanie programów unijnych), jedynie dwa województwa nie osiągnęły jeszcze tego wskaźnika – kujawsko-pomorskie (86%) oraz zachodniopomorskie (93%).

 

Najważniejszym wskaźnikiem jest jednak stopień rozliczenia środków europejskich. Średnia dla wszystkich Regionalnych Programów Operacyjnych wynosi rozliczenie 29% alokacji. W naszym województwie jest to 22%, co jest najniższym wskaźnikiem. Najlepiej radzi sobie tutaj województwo dolnośląskie, gdzie udało się uzyskać 34% rozliczonej alokacji.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie