Jesteś tutaj: Home

We wrześniu strajk w oświacie zostanie wznowiony?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 22 lipiec 2019 16:07

Zbliżamy się do półmetku wakacji, stąd też coraz częściej pojawiać będzie się pytanie, czy strajk nauczycieli zostanie na początku września wznowiony. Przypomnijmy – w kwietniu centrale związkowe podjęły decyzję o zawieszeniu strajku na czas matur i wznowienia go na jesień.

 

Czas do września miał być też okresem, w którym centrale związkowe mogły szukać kompromisu w rozmowach z rządem. Odbywające się jednak od kwietnia spotkania nie przyniosły przełomu i jak daje do zrozumienia Związek Nauczycielstwa Polskiego, najprawdopodobniej we wrześniu zostanie wznowiony strajk. Czym bliżej września, tym zapewne będzie się pojawiać więcej szczegółów.

 

Wątpliwości prawne

Dziennik Gazeta Prawna powołując się na ekspertów podnosi wątpliwości, czy wznowienie strajku generalnego we wrześniu będzie legalne. Przepisy o sporach zbiorowych nie definiują bowiem pojęcia jakim jest ,,zawieszenie strajku”, stąd też według niektórych interpretacji konieczne będzie przeprowadzenie całej procedury sporu zbiorowego na nowo. Z uwagi na okres wakacyjny, procedura mogłaby się rozpocząć dopiero we wrześniu, a strajk wznowiony zostałby mniej więcej w październiku, czyli już w gorącym momencie kampanii wyborczej.

 

Zdaniem ZNP wystarczy przeprowadzić tylko referendum, które najprawdopodobniej odbędzie się jeszcze w sierpniu.

 

13 kwietnia 1346 roku

Król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie