Jesteś tutaj: Home

Jest szansa na uporządkowanie międzynarodowych szlaków rowerowych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 11 lipiec 2019 22:24

Przez województwo kujawsko-pomorskim przebiegają dwie międzynarodowe szlaki rowerowe EuroVelo, w projekcie Europejskiej Federacji Cyklistów, wspieranym przez Unię Europejską. Teoretycznie znany jest ich orientacyjny przebieg, ale w praktyce nie ma mapy, stąd też dysponujemy jedynie lakonicznymi informacjami. W ramach projektu współfinansowanego z unijnego programu Interreg Europa, Urząd Marszałkowski rozważa zamówienie opracowania szczegółowej mapy.

 

Założenie EuroVelo to wyznaczenie tras międzynarodowych, o możliwie jak najmniejszym natężeniu ruchu samochodowego, najlepiej jeżeli jest to możliwe, aby były to utwardzone ścieżki rowerowe.

 

Przez województwa kujawsko-pomorskie przebiegają dwie międzynarodowe drogi EuroVelo nr 2 i 9. Urząd Marszałkowski prowadzi obecnie rozeznanie ofertowe dla wykonania opracowania mapy przebiegu obu dróg (oferenci mogą składać propozycje do 19 lipca – ogłoszenie publikujemy w załączniku).

 

Droga EuroVelo9 nazywana ,,Bałtyk – Adriatyk” biegnie przez Polskę, Czechy, Austrię, Słowenię, Włochy i Chorwację. W specyfikacji zamówienia przyjęto, że biec będzie ona w naszym województwie przez Mogilno, Strzelno, Kruszwicę, Inowrocław i Bydgoszcz.

 

Droga EuroVelo2 zaczyna się w Irlandii i biegnie przez Wielką Brytanię, a następnie już na kontynencie przez Holandię, Niemcy, Polskę, Białoruś, aż do stolicy Rosji Moskwy. Dla kujawsko-pomorskiego przyjęto przebieg: Mogilno – Strzelno – Kruszwica – Włocławek.

 

Przebieg dróg EuroVelo

 

W zamówieniu przyjęto takie warunki jak np. dozwolony dzienny ruch na danej drodze do 4 tys. pojazdów poruszających się powyżej 80 km/h, czy do 10 tys. pojazdów na drodze z ograniczeniem do 50 km/h. Wykonawca będzie zobowiązany również przeprowadzić konsultacje z samorządami przez które przebiegać będą drogi EuroVelo 2 i 9.

 

EuroVelo nie jest pierwszą inicjatywą dążącą do zbudowania międzynarodowej sieci dróg rowerowych. Już w 1996 roku w Kopenhadze wyznaczone przebieg tras EuroRote, droga oznaczona nr 1 biegła przez Francję, Belgię, Holandię, Niemcy, Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię do Rosji. Liczący 659 odcinek polski biegł dość blisko linii Noteci i Wisły, przez Piłę, Bydgoszcz, Grudziądz, Malbork i Elbląg. EuroRote straciły na znaczeniu, natomiast odcinek R1 w okolicy Bydgoszczy (w praktyce droga omija miasto od strony północnej) biegł jeszcze do niedawna na ruchliwym odcinku Tryszczyn – droga wojewódzka nr 244 drogi krajowej nr 25, kilka lat temu powstała w tym miejscu ścieżka rowerowa (ostatnio przerwana przez budowę węzła Tryszczyn drogi ekspresowej S-5) oraz także na niezbyt bezpiecznym odcinku Bożenkowo – Samociążek, bez poboczy, na którym dość szybko pędzą samochody. Planując przebieg EuroVelo9 na północ od Bydgoszczy warto jednak podobnie jak biegła droga R1 zaplanować jej przebieg przez Koronowo. Atrakcją EuroVelo w skali globalnej mógłby stać się słynny most kolejki wąskotorowej zaadaptowany pod rowerzystów.