Jesteś tutaj: Home

Sejmik za uznaniem Bydgoszczy jako węzła sieci bazowej TEN-T

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 24 czerwiec 2019 18:49

W poniedziałek na sesji Sejmik Województwa przyjął stanowisko w sprawie rewizji transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Do połowy lipca konsultacje społeczne w tej sprawie prowadzi Komisja Europejska, w ramach których głos zabrał Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Stanowisko zostało wypracowano w praktyce w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu Komisji Rozwoju, przy dużym zaangażowaniu radnego Romana Jasiakiewicza.

 

Przewidziana rewizja sieci TEN-T, zgodnie z Europejską polityką transportową, stawia bardzo silny akcent na węzły transportowe. W związku z tym postulujemy z całą odpowiedzialnością do: Uznania Bydgoszczy jako węzeł sieci bazowej TEN-T; uznania drogi wodnej MDW E-40 jako elementu sieci bazowej TEN-T – czytamy w stanowisku - Niezbędne staje się więc podjęcie kompleksowych i zintegrowanych działań mających na celu aktywne zaangażowanie się w proces przygotowania zmian w ramach rewizji sieci TEN-T, dla zapewnienia efektów korzystny dla polskich regionów.

 

Na sieć bazową Unia Europejska planuje w najbliższej dekadzie przeznaczyć znacznie większe pieniądze niż na sieć kompleksową, w której obecnie znajduje się Bydgoszcz. Awans Bydgoszczy w sieci TEN-T pomoże rozwinąć elementy bydgoskiego węzła multimodalnego. Być może także pomoże uzyskać środki na budowę linii kolejowej łączącej Trzciniec z lotniskiem i Solcem Kujawskim.

 

Najprawdopodobniej stanowisko w tej sprawie zajmie też w środę Rada Miasta Bydgoszczy.