Jesteś tutaj: Home

Kończy się burzliwy rok szkolny. Od dzisiaj wakacje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 19 czerwiec 2019 12:57

Z uwagi na przypadające jutro święto Bożego Ciała już dzisiaj zabrzmiał przysłowiowy ostatni dzwonek, rozpoczęły się trwające aż 74 dni wakacje. Jak wynika ze statystyk kuratorium, w kujawsko-pomorskim rok szkolny zakończyło dzisiaj ponad 338 tys. uczniów.

Był to też burzliwy rok szkolny, za sprawą strajku nauczycieli który rozpoczął się w kwietniu i objął w początkowej fazie nawet 82% szkoły w naszym województwie. Strajk z uwagi na dobro maturzystów został zawieszony, ale nie zakończony. Okres zawieszenia zakończy się we wrześniu.

 

Można powiedzieć, że też aż 74 dni wakacji, to też czas dla polityków i związkowców, aby móc w spokoju przeprowadzić rozmowy, aby młodzież mogła bez zakłóceń uczęszczać na zajęcia w nowym roku szkolnym. W poniedziałek odbyła się kolejna tura debaty o edukacji z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Z ust szefa rządu padłą deklaracja, iż część podwyżek wynagrodzeń nauczycieli gotowy jest sfinansować skarb państwa, ale premier oczekuje również zaangażowania finansowego ze strony samorządów, które z powodu ,,uszczelniania systemu podatkowego” zyskały większe dochody. Może to zakończyć się jednak kolejnym dużym sporem na linii rząd – samorządowcy. Przypomnijmy – część dużych miast, w tym Bydgoszcz skierowały do Ministerstwa Edukacji Narodowej rachunek za poniesione koszty rządowej reformy edukacyjnej.