Jesteś tutaj: Home

Wybieramy perełkę naszego regionu

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne wtorek, 30 kwiecień 2013 21:01

Startuje nasz plebiscyt, w którym wybierać będziemy perełkę turystyczną Kujaw i okolic.  Zachęcamy do głosowania.

 

Celem naszego plebiscytu jest promocja atrakcji turystycznych zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Fabryka Dag Bromberg w Bydgoszczy – Poddana gruntownej rewitalizacji była niemiecka fabryka nitrogliceryny z okresu II wojny światowej, obecnie pełni funkcję muzealną. Budynki połączone podziemną siecią tuneli, są zachowanym do dzisiaj przykładem niemieckiej architektury  przemysłowej z tamtego okresu. Muzeum co prawda w głównej mierze ma przedstawiać istniejącą w przeszłości fabrykę, jednakże znajdziemy w nim także wiele ekspozycji przedstawiających inne aspekty II wojny światowej – np. karabiny i pistolety.

 

Fot: Paweł Zielke

 

Mysia Wieża w Kruszwicy - Najsłynniejszym zabytkiem Kruszwicy oraz niepisanym symbolem miasta jest ceglana gotycka wieża samotnie stojąca na Wzgórzu Zamkowym, u nasady Półwyspu Rzępowskiego, zwana Mysią Wieżą.  Stanowi ona pozostałość zamku obronnego, który został zbudowany z fundacji króla Kazimierza Wielkiego ok.1350 roku.  Zamek był warownią na pograniczu polsko – krzyżackim. Po upadku zakonu krzyżackiego stał się on siedzibą kruszwickiej kasztelanii i starostwa. Warownia została zniszczona przez Szwedów w 1657 r. zaś pozostała Mysia Wieża od 1895 r. jest atrakcją turystyczną Kruszwicy i punktem widokowym. Z jej szczytu można dostrzec Inowrocław, Strzelno i Radziejów.

 

Fot: R. Koliński

 

Pomnik Teściowej w Inowrocławiu – Znajduje się on otwartej kilka dni temu Pijalni Wód Mineralnych, gdzie skosztować możemy między innymi bogatej w wiele składników leczniczych Inowrocławiankę. Jest to jedyny w świecie tego typu pomnik, a inowrocławianie liczą, że przyniesie on miasto sławę na całym globie. Być może pomoże także i w naszym plebiscycie.

 

Fot: UM Inowrocław

 

Wiadukt kolejowy nad rzeką Krówką – Wiadukt wybudowany został w 1909 roku, czyli w okresie gdy te tereny znajdowały się pod Niemiecką okupacją. Jego wysokość wynosi 30 metrów, przebiega on nad wspomnianą rzeką Krówką oraz drogą krajową nr 25. Z jego szczytu zaobserwować można wspaniały krajobraz okolicy. Obiekt wpisany został na listę zabytków. Przebiega po nic nieczynna linia kolejowa łącząca Koronowo z Tucholą.

 

 

Głosowanie za pomocą portalu spolecznościowego Facebook potrwa do 10 maja. Swój głos można oddać pod linkiem.

Patronem plebiscytu jest Instytut Rozwoju Bydgoszczy. 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica