Jesteś tutaj: Home

Przy okazji inwestycji drogowych pojawiają się ciekawe odkrycia

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne środa, 05 czerwiec 2019 23:07
Przy okazji inwestycji drogowych pojawiają się ciekawe odkrycia Fot: GDDKiA

W dniach 23-24 maja w Muzeum w Biskupie odbyła się konferencja sprawozdawcza poświęcona badaniom archeologicznym w latach 2017-2018 w województwie kujawsko-pomorskim. Odkryciami dokonanymi przy realizacji inwestycji drogowych pochwalił się archeolog Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Dwie główne inwestycje realizowane przez GDDKiA to budowa drogi ekspresowej S-5 oraz obwodnicy Inowrocławia. Jak informuje GDDKiA, przy realizacji drogi ekspresowej S-5 przebadano 63 stanowiska, które zlokalizowane były m.in. w Tryszczynie, Jaroszewie, Zbrachlinie, Żninie czy Rogowie.

 

Znaleziska w pasie S5 dotyczą zarówno najstarszych okresów z dziejów osadnictwa w regionie (epoka neolitu od 5 do 2 tysiąclecia p.n.e.) aż po relikty umocnień polowych z 1 połowy XX w. - informuje GDDKiA.

 

W Osówcu, nieopodal węzła Tryszczyn, gdzie przebiegały umocnienia tzw. Przedmościa Bydgoskiego odkryto fundamenty schronów, których budowa nigdy nie została ukończona. Najbardziej spektakularna była natomiast akcja z przenosinami 180-tonowego schronu w okolicach Wąsosza, który znajdował się w pasie przebiegu planowanej drogi ekspresowej S-5.

 

Na cmentarzu w Łaziskach koło Rogowa odnaleziono naramienniki z grobu urzędnika pocztowego, widoczne na zdjęciu.