Jesteś tutaj: Home

W Polsce odbędzie się główny szczyt poświęcony 15-leciu rozszerzenia Unii Europejskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 29 kwiecień 2019 18:58
W Polsce odbędzie się główny szczyt poświęcony 15-leciu rozszerzenia Unii Europejskiej Fot: European Union

Przynajmniej 9 premierów państw UE odwiedzi w środę Polskę, w dzień w którym przypadnie 15-rocznica obecności Polski, ale też innych państw w Unii Europejskiej. Premier Morawiecki zaprosił przywódców wszystkich państw, które do UE przystąpiły po 2000 roku. O tym wydarzeniu poinformował dzisiaj w Bydgoszczy minister Szymon Szynkowski vel Sęk.

- 1 maja na zaproszenie premiera Morawieckiego do Polski przyjedzie zdecydowana większość premierów, przedstawiciele wszystkich państw, które wstąpiły do Unii Europejskiej po 2000 roku. Będą przedstawiciele 13 państw, z czego mamy na dzisiaj potwierdzoną obecność 9 premierów. Jest to widoczny znak, że kraje europejskie chcą świętować to rozszerzenie z nami – mówił w siedzibie firmy transportowej Renex, na terenie Bydgoszczy, wiceszef polskiej dyplomacji - Chodzi o pewne podsumowanie oraz sformułowanie wizji na przyszłość.


Wiceminister poinformował również, że w środę polskie placówki dyplomatyczne za granicą będą rozświetolne w barwach Unii Europejskiej i Polski. Będą też organizowane w ambasadach wspólne śpiewania polskiego hymnu oraz ,,Ody do radości".

 

Przez ostatnie 15 lat Unia Europejska była trzykrotnie rozszerzana. Największe rozszerzenie miało miejsce w 2004 roku, którego rocznicę będziemy w środę obchodzić, wówczas oprócz Polski do UE przystąpiły: Czechy, Cypr, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Po raz kolejny UE przyjęła nowych członków w 2007 roku, wówczas do wspólnoty przystąpiły: Bułgaria i Rumunia. Ostatnie rozszerzenie miało miejsce w 2013 roku, gdy przyjęto Chorwację.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: