Jesteś tutaj: Home

Słoweński port rozpoczyna współpracę z polskimi regionami

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne wtorek, 26 marzec 2019 00:11
Słoweński port rozpoczyna współpracę z polskimi regionami Fot: Luka Koper

W trakcie odbywającego się w ubiegłą środę Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Polskich Regionów Korytarza Bałtyk-Adriatyk przyjęto pierwszego zagranicznego członka wspierającego. Jest nim port morski w słoweńskim Koprze (Luka Koper). Do Stowarzyszenia przystąpiło również Stowarzyszenie Metropolia Poznań.

Stowarzyszenie Polskich Regionów KTBA jest organizacją skupiającą przede wszystkim polskie województwa przez które przebiega korytarz sieci TEN-T Bałtyk-Adriatyk. Naturalne jest zatem członkostwo Województwa Kujawsko-Pomorskiego w tym Stowarzyszeniu. Organizacja zajmuje się głównie koordynacją współpracy ponadregionalnej oraz promowaniem idei transportu multimodalnego. Wśród wymienianych przez to Stowarzyszenie przedsięwzięć kluczowych jest utworzenie portu rzecznego w okolicach Bydgoszczy i Solca Kujawskiego. Miejmy nadzieje, że wkrótce uda się na tym forum przeforsować również koncepcję tzw. ,,suchego portu” w Emilianowie.

 

Dzień wcześniej Stowarzyszenie Polskich Regionów KTBA było współorganizatorem konferencji w Urzędzie Marszałkowskim („Multimodalność i wykorzystanie potencjału śródlądowych dróg wodnych w Korytarzu Bałtyk-Adriatyk”) w ramach odbywającego się w Toruniu Welconomy XXVI. Wśród prelegentów był Dariusz Mierkiewicz reprezentujący Port w Koprze – Nasz port plasuje się w swojej wielkości pomiędzy Gdańskiem a Gdynią, bliżej Gdyni. Obsługuje prawie wszystkie rodzaje ładunków – opowiadał.

 

 

Mierkiwicz mówił m.in. o tym, iż przez Koper przechodzi większość polskich jabłek eksportowanych do m.in. Senegalu, Maroko, Libii, Tunezji i Sudanu. Do nas natomiast trafiają przez ten port pomarańcze, winogrona i ananasy.

 

Przedstawiciel słoweńskiego portu wskazywał na dużą liczbę obsługiwanych statków z egipskiej Aleksandrii i izraelskiej Hajfy. Średni czas transportu kontenerów z Aleksandrii to 5 dni, czyli około 1/4 czasu potrzebnego, aby przypłynąć do Hamburga czy któregoś z polskich portów. To zdaniem Mierkiwicza buduje konkurencyjność portu w Koprze wśród klientów zwracających uwagę na ,,tranzytime”. Obecnie Koper oddziałuje już na południową Polskę przez Katowice i Wrocław, ale dzięki rozwojowi korytarza Bałtyk-Adriatyk być może będzie odgrywał większą rolę w naszym kraju.

 

Korytarz Bałtyk-Adriatyk został wytyczony dla połączenia portów nad Bałtykiem (Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Świnoujście) z portami nad Adriatykiem (Koper, Triest, Rawenna i Wenecja). Kolejowe ogniwo tego korytarza przebiega przez Bydgoszcz stąd też przy dobrym wykorzystaniu tej szansy, w naszym regionie mogłoby powstać kluczowe centrum logistyczne dla portów bałtyckich. Kontenery odbierane przez polskie porty nad Bałtykiem, mogłyby zostać zwiezione do Bydgoszczy i stąd dla lepszej efektywności ekonomicznej jednym pociągiem posłane do Kopru. Tego typu działania są bowiem elementem nowoczesnej logistyki.

 

 

W czasie wtorkowej konferencji po raz kolejny ze strony Gdyni padło podkreślenie o zabieganiu o wydłużenie Korytarza Baltyk – Adriatyk do Goteborga przez planowaną koncepcję autostrady morskiej Gdynia – Karlskrona.

 

W kierunku Węgier?

Przyjęcie pierwszego zagranicznego członka (Port Koper) do Stowarzyszenia Polskich Korytarza Regionów Bałtyk-Adriatyk to na pewno bezprecedensowe posunięcie. Natomiast dzień przed tą konferencją, w tej samej sali, podczas obrad Sejmiku Województwa, radny wojewódzki Jerzy Gawęda interpelował, aby Województwo Kujawsko-Pomorskie na forum tego Stowarzyszenia zabiegało również o włączenie do Korytarza Bałtyk-Adriatyk sieci TEN-T węzła Budapeszt, który może być dla nas bramą w kierunku Morza Śródziemnego, z racji rozwijania się skomunikowania stolicy Węgier z portem w greckim Pireusie. Taki postulat już kilka miesięcy temu skierował europoseł Kosma Złotowski i obecny minister Łukasz Schreiber. Marszałek Piotr Całbecki jak poinformowaliśmy już, wyraził chęć organizacji jesienią w naszym województwie szczytu transportowego dla korytarza Bałtyk-Adriatyk. Co konkretnej propozycji radnego odniesie się natomiast na piśmie.

 

Nowe władze

W środę Stowarzyszenie Polskich Regionów KTBA wybrało nowe władze – prezesem został członek Zarządu Województwa Pomorskiego, wiceprezesami zaś Tomasz Sobieraj i wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Sławomir Kopyść.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie