Jesteś tutaj: Home

Tak GDDKiA widzi przebieg drogi S-10

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 19 luty 2019 17:55
Węzeł Bydgoszcz - Południe Węzeł Bydgoszcz - Południe

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska rozpoczyna procedowanie raportu środowiskowego dla budowy drogi ekspresowej S-10, który dostarczyła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Prezentujemy wariant przebiegu drogi ekspresowej rekomendowany przez GDDKiA.

 

Opracowanie obejmuje również fragment dzisiejszej drogi krajowej nr 25 w okolicach Brzozy. Rekomendowany przez GDDKiA przebieg zakłada powstanie wschodniej obwodnicy Brzozy. Zaraz za tą miejscowością kończy się obszar objęty raportem środowiskowym. Alternatywny raport zakłada natomiast jedynie nieznaczne poszerzenie DK25 na terenie tej gminy.

 

Wróćmy jednak do odcinka od węzła Bydgoszcz – Południe (dzisiejszy węzeł przez który przebiega DK 10) do węzła Czerwniewice pod Toruniem. Rekomendowany przez GDDKiA wariant zakłada od węzła Bydgoszcz – Południe do planowanego węzła Bydgoszcz – Emilianowo (będzie on dedykowany obsługę Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologiczego) przebieg jezdni bliski dzisiejszej drodze krajowej nr 10. Dalej natomiast, nieopodal Makowisk, droga odbije na południe. Na mapie prezentujemy przebieg drogi S-10 czerwonym śladem.

 

Dalej mamy planowany węzeł Makowiska, pierwszy dedykowany dla Solca Kujawskiego. Dzisiejszy przebieg DK10 przybliża czarny i szary ślad. Na fioletowo widoczna jest ulica na przedłużeniu Nowotoruńskiej, która służy wielu kierowcom do dojazdu z Bydgoszczy do DK10.

 

Po wschodniej stronie Solca Kujawskiego powstać ma drugi węzeł dla tego miasta. Rekomendowany przebieg na powyższej grafice biegnie czerwonym śladem. Patrząc na czarny i szary ślad można sobie porównać w jakiej odległości od dzisiejszej DK10 GDDKiA chce budować S-10.

 

Na tej grafice rekomendowany przebieg biegnie czarno-czerwonym śladem w kierunku węzła Toruń – Zachód. Wyżej widzimy alternatywne ślady. Dalej (nie widać już na grafice) S-10 jako południowa obwodnica Torunia dotrze do węzła autostradowego w Czerniewicach.

 

Materiał opracowalismy na podstawie raportu opracowanego przez firmę Mosty Katowice, który jest przedmiotem postępowania środowiskowego RDOŚ.