Jesteś tutaj: Home

Konsultacje uchwały antysmogowej będą przedłużone

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 18 luty 2019 10:39

Dzisiaj pierwotnie powinny zakończyć się konsultacje społeczne nad tzw. uchwałą antysmogową dla województwa kujawsko-pomorskiego. Wielu samorządowców narzeka, że czasu na konsultacje było zbyt mało, dzisiaj marszałek Piotr Całbecki poinformował, że przedłużone zostaną one do końca marca.

O zbyt krótkim okresie przeznaczonym na konsultacje społeczne, mówił na dzisiejszej sesji Sejmiku Województwa radny Stanisław Pawlak, powołując się na niezadowolenie samorządowców ze szczebla gminnego. Marszałek Piotr Całbecki w odpowiedzi poinformował, że konsultacje potrwają do końca marca.

 

Z analiz z 2001 roku wynika, że koszt eliminacji kotłów niespełniających wymagań 5 klasy to w skali naszego województwa od 3,3 do 3,7 mld zł. Te pieniądze w jakiejś części musieliby pokryć mieszkańcy, ale w ostatnich latach pojawiły się rządowe programy dofinansowujące wymianę kotłów, również niektóre miasta mają swoje programy. Kwota blisko 4 mld zł może robić wrażenie, ale jak się szacuje, roczne koszty jakie ponosimy z tytułu negatywnego oddziaływania zanieczyszczeń powietrza to około 5,6 mld zł.