Jesteś tutaj: Home

Kujawsko-Pomorskie z najniższymi wskaźnikami w wykorzystaniu funduszy z UE

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 18 luty 2019 00:42

Na ubiegłotygodniowym posiedzeniu Senatu przedstawiona została informacja rządu ze współpracy z Unią Europejską w drugim półroczu 2018 roku. Senatorom przedstawiono również postępy we wdrażaniu programów operacyjnych w ramach Polityki Spójności UE. RPO dla województwa kujawsko-pomorskiego w tym zestawieniu uzyskuje najniższe wskaźniki.

Wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Kujawsko-Pomorskie jest przedmiotem niepokojów radnych opozycji w Sejmiku Województwa już od dłuższego czasu. Zarząd Województwa zawsze uspokaja, że wszystko idzie zgodnie z planem i jest realizowana specjalna strategia. Jak sytuacja wyglądała jednak na dzień 16 grudnia?

 

Dla Regionalnych Programów Operacyjnych złożono wnioski na projekty na wartość 104% dostępnej alokacji (przekroczenia w dużej mierze będą przez UE sfinansowane, jako premia za dobre wdrażanie polityki spójności). Największy wskaźnik uzyskano w świętokrzyskim ponad124% alokacji, najniższy w kujawsko-pomorskim 74,6%.

 

Jeżeli chodzi o umowy o płatność to do tej pory z RPO w całym kraju obejmują one 64% alokacji, najwięcej w pomorskim – ponad 81%, najmniej w kujawsko-pomorskim 53%.

 

Na koniec mamy najważniejszy wskaźnik czyli już rozliczonych pieniędzy. Do tej pory polskie województwa rozliczyły nieco ponad 20% dostępnej alokacji, najwięcej województwo opolskie – blisko 30%, najmniej kujawsko-pomorskie 14,3%.