Jesteś tutaj: Home

Niemcy podpisują rozejm – Powstanie Wielkopolskie kończy się zwycięstwem

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne sobota, 16 luty 2019 13:29

16 lutego 1919 roku zawarty został rozejm w Trewirze – jest to data uznana za symboliczny koniec Powstania Wielkopolskiego. Rozejm w Trewirze stał się symbolem zwycięstwa powstania, bowiem jego ustalenia sprawiły, że strony rozejmu uznały tereny zajęte przez powstańców, za znajdujące się pod polską kontrolą.

Dzisiaj przypada 100. rocznica tego wydarzenia. Za nami natomiast kilka tygodni obchodzenia rocznic tamtego zrywu niepodległościowego, które rozpoczęliśmy w dokładną rocznicę wybuchu powstania 27 grudnia w Bydgoszczy, przed jedynym w Polsce Grobem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego, przez kolejne uroczystości w Kcyni we wspomnienie zdobycia przez powstańców dworca kolejowego w noc sylwestrową z 1918 na 1919 rok, przez 100. rocznicę powrotu Inowrocławia do Polski oraz wiele innych uroczystości, których było w naszym regionie tak wiele, że nie sposób je wszystkie zrelacjonować i wymienić. Świętowanie zakończyliśmy wczoraj również w Bydgoszczy - Z dumą, ale też refleksją świętujemy zwycięstwo Powstania Wielkopolskiego

 

W 100. rocznicę zwycięstwa przygotowaliśmy krótkie filmowe podsumowanie ostatnich tygodni:

 

16 lutego 1919 roku Dziennik Bydgoski pisał o spodziewanych zapisach rozejmu:

Koalicja zastrzeże sobie prawo, że może w każdej chwili go wypowiedzieć, skoro Niemcy nie dotrzymają warunków. Więc spełnienie tych zobowiązań, których nie dotrzymali, wobec armii niemieckiej, która ma natychmiast zaprzestać walk z Polakami, przy czym nie wolno będzie jej przeznaczyć wyznaczonej linii.

 

Po podpisaniu rozejmu w Trewirze, gazeta informowała:

Niemcy muszą zaprzestać wszelkiej akcji zaczepnej przeciw Polakom, a ich wojskom nie wolno przekroczyć następującej linii: Od granicy rosyjskiej na zachód od Dąbrowy, na zachód od Nowej Ws, na południe od Brzozy, na północ od Szubina.

 


Mapa IPN


Traktat nie był w całości respektowany przez Niemców, dochodziło bowiem jeszcze później do drobnych incydentów. Rówież Niemcy nie oddali Nowej Wsi Wielkiej, która według ustaleń powinna znajdować się po polskiej stronie.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP