Jesteś tutaj: Home

Jak walczyć z groźbami i cyberprzemocą w internecie?

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 21 styczeń 2019 15:08

Ostatnie tragiczne wydarzenia sprawiły, iż groźby pozbawienia życia, które pojawiały się w internecie, zaczęto ścigać na poważnie. Od kilku lat funkcjonuje specjalistyczna strona internetowa – dyzurnet.pl, w ramach której eksperci reagują na zgłoszenia internautów. Przypomina o niej Ministerstwo Cyfryzacji.

Serwis dyzurnet.pl obsługują specjaliści z NASK, którzy reagują na zgłoszenia przestępstw i podejmują profesjonalne dalsze kroki. Strona umożliwia składanie anonimowych zgłoszeń. Za jej pośrednictwem możemy zgłosić nie tylko groźby lub oznaki ksenofobii, ale również materiały prezentujące seksualne wykorzystywanie dzieci czy tzw. twardą pornografię.

 

- Zniewaga, zniesławienie, obraźliwe komentarze czy wulgaryzmy – wszystko to możemy znaleźć w Internecie. Jeśli widzisz takie treści, reaguj! Dyzurnet.pl to niejedyne miejsce, w którym możesz je zgłosić. Pamiętajmy także o roli administratorów poszczególnych stron. – Obraźliwe komentarze czy wulgaryzmy można zgłaszać do administratorów strony lub moderatorów forów dyskusyjnych. Najczęściej służą do tego specjalne przyciski lub formularze powiadomień. Jeśli ich nie ma, wykorzystujmy dane zamieszczone w zakładce „Kontakt” danej witryny – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

 

Nie zawsze specjaliści z NASK są wstanie zareagować – problemem bywają strony hostowane na zagranicznych serwerach, które nie podlegają już polskiemu prawu.

 

W 2018 roku do serwisu dyzurnet.pl trafiło ponad 13 tys. zgłoszeń, z tego blisko 11 tys. dotyczyło treści potencjalnie przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci.

 

13 kwietnia 1346 roku

Król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie