Jesteś tutaj: Home

Szczęśliwego Nowego Roku i refleksja polityczna Cycerona

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 31 grudzień 2018 16:31

Naszym czytelnikom składam serdeczne życzenia z okazji Nowego Roku, aby był on jeszcze lepszy od tego, który dzisiaj pożegnamy. Wielu sukcesów i radości w roku 2019. Nie sposób również życzyć większej jedności w naszym narodzie.

Kończymy świętowanie jubileuszowego roku 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, czy jednak czujemy się jednym narodem? Patrząc na spór polityczny, zauważyć można, że Polacy podzieleni są na różne frakcje. Brak zgody był jednym z głównych przyczyn upadku Rzeczypospolitej w XVIII wieku. Stąd też do życzeń na Nowy Rok dokładam również życzenie, aby nasze elity do serca wzięły przemyślenia rzymskiego polityka, myśliciela Marka Tulliusza Cycerona, które zawarł w dziele ,,O powinnościach”:

,,Ci, co stoją na czele Rzeczypospolitej, mają zachować te dwa przepisy Platona: pierwszy, tak strzec dobra swych obywateli, iżby we wszystkich swoich czynnościach nań się oglądali, zapomniawszy o własnym pożytku; drugi, czuwać z równą troskliwością nad całą Rzecząpospolitą, aby poświęcając swe starania jednej jakiej części, innych nie opuszczali. Rząd Rzeczypospolitej, równie jak opieka, sprawowany być ma ku pożytkowi tych, którzy są poruczeni, a nie tych, którym jest poruczony. Ci, o mają na pieczy jedną tylko część obywateli, inne zaniedbują, wprowadzając do Rzeczypospolitej najszkodliwszą zarazę, rozterki i niezgodę, za czym idzie, (…) że mało kto dba o wszystkich.”

 

Dalej w swoim piśmie Cyceron kieruje słowa ostrzeżenia, do czego prowadzić może brak zgody:

,,Stąd u Ateńczyków wielkie niesnaski, stąd w naszej Rzeczypospolitej nie tylko powstania ludu, ale nawet wojny domowe."

 

Cyceron radzi również jak powinny zachowywać się osoby chcące być elitą narodu:

,,Takich rozruchów wielki obywatel, godzien pierwszego Rzeczypospolitej miejsca, unikać i nimi się brzydzić będzie."

 

Są to słowa napisane ponad 2 tysiące lat temu, warto zatem aby historia była dla nas przede wszystkim nauczycielką i pomogła uchronić się przed popełnianymi w przeszłości błędami. Tego serdecznie Państwu życzę.