Jesteś tutaj: Home

Czy za kilka miesięcy zmieni się marszałek?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne piątek, 21 grudzień 2018 00:25

Piotr Całbecki stoi na czele Zarządu Województwa od 2006 roku i wszystko wskazuje, że tę funkcję będzie sprawował przynajmniej do 2023 roku. W ostatnim czasie pojawiły się spekulacje, że z funkcji marszałka Całbecki mógłby ustąpić już za kilka miesięcy, w przypadku wyboru na posła do Parlamentu Europejskiego.

Przenosiny do Brukseli i Strasburga dla Piotra Całbeckiego mogły być zwieńczeniem kariery. Jednocześnie byłaby to propozycja pozwalająca godnie zakończyć okres rządów w województwie kujawsko-pomorskim. Jako europoseł zyskałby przede wszystkim finansowo.

 

Bydgoskie media spekulują natomiast, że liderem listy Platformy Obywatelskiej w kujawsko-pomorskim będzie były marszałek Sejmu RP Radosław Sikorski. Listy wyborcze będą rejestrowane jednak dopiero na wiosnę, stąd też wszystko jest możliwe. Również scenariusz z wystawieniem obecnego marszałka województwa. Cały czas jesteśmy tylko na etapie przymiarek. W grze cały czas jest też obecny europoseł Tadeusz Zwiefka, który w 2014 roku zdobył mandat startując dopiero z trzeciej lokaty.

 

Teoretycznie możliwe są dwa mandaty PO z naszego województwa. Jest to scenariusz jednak mało prawdopodobny, gdyż obiązująca ordynacja nie jest do końca sprawiedliwa i faworyzuje województwa z największą liczbą mieszkańców.