Jesteś tutaj: Home

Sejmik uchwalił budżet. Opozycja: Traktuje się nas jak region taniej siły roboczej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 17 grudzień 2018 16:27

W poniedziałek Sejmik Województwa uchwalił budżet na rok 2019. Przewiduje się w nim inwestycje za ponad 300 mln zł, w dużej mierze w modernizację dróg wojewódzkich. W przyszłym roku planuje się bowiem kulminacje robót w trwającym równo z perspektywą unijną wieloletnim programem modernizacji.

Planowane na 2019 rok dochody to 1 mld i 106 mln zł, natomiast wydatki 1 mld i 126 mln zł, stąd też planowany deficyt wynosi 20 mln zł. Reprezentujący w debacie budżetowej klub Koalicji Obywatelskiej radny Leszek Pluciński wskazywał na potrzebę patrzenia w przyszłość, bowiem jak wskazywał na prognozy ekonomiczne, musimy się liczyć z tym, iż trwająca jeszcze koniunktura gospodarcza powoli dobiega końca – Nie wiemy czy od przyszłego roku przejdziemy do stagnacji, czy rozpocznie się już recesja – mówił radny. Zdaniem marszałka województwa Piotra Całbeckiego, zaproponowany budżet jest właśnie przyszłościowy, bowiem pobudzać będzie wzrost gospodarczy.

 

Nieco inaczej sprawę widzi już przewodniczący klubu radnych PiS Michał Krzemkowski, który negatywnie ocenił politykę Zarządu Województwa w ostatnich latach, która w jego opinii nie sprzyjała właśnie pobudzaniu rozwoju gospodarczego. Za przykład wskazał słabą lokatę kujawsko-pomorskiego w unijnym indeksie regionów RCI2016, gdzie szczególnie słabo wypadliśmy w kwestii związanej z innowacyjnością. Krzemkowski nawiązał również do rankingu fDI Magazine z grupy Financial Times, gdzie nasze województwo jako jedyne w Polsce znalazło się w czołówce jeżeli chodzi o koszty pracy, zaraz z regionami z Rumunii. Co zdaniem radnego może sugerować, że traktuje się nas jako region taniej siły roboczej.

 

- Patrząc na budżet nie wygląda on źle – przyznał Marek Hildebrandt z PiS, który zwrócił uwagę jednak na wysokie zadłużenie spółek – Jakbyśmy spojrzeli dzisiaj na zadłużenie spółek i szpitali to mamy ponad 800 mln zł zadłużenia i jesteśmy na szarym końcu w Polsce. Myślę, że dobry gospodarz powinien patrzeć w przyszłość i skoro kolega przewodniczący komisji budżetowej przewiduje, że będą gorsze lata, a my zadłużamy się na potęgę.

 

W budżecie na rok 2019 województwo planuje m.in. zakup instrumentów muzycznych dla Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy na kwotę 2.232 mln zł, oraz przeznaczyć 1,6 mln zł na przygotowanie dokumentacji dla rozbudowy tego gmachu. Kwotą 2 mln zł województwo chce też wesprzeć prace koncepcyjne nad rozbudowę Opery Nova. Do rozbudowy kampusu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy projekt budżetu zakłada dotację na poziomie 2.1 mln zł. W projekcie budżetu zapisano także 150 tys. zł jako wkład województwa w opracowanie studium dla budowy obwodnicy Białych Błot. Zadanie to planowano zrealizować już w 2018 roku, ale z racji nieprzygotowania przetargu przez gminę Białe Błota, mamy do czynienia z rocznym opóźnieniem.

 

Budżet uchwalony został głosami radnych Koalicji Obywatelskiej i PSL.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica