Jesteś tutaj: Home

Złotowski pyta czy Komisja Europejska podejmie zdecydowane działania wobec Niemiec

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne sobota, 01 grudzień 2018 20:30
Złotowski pyta czy Komisja Europejska podejmie zdecydowane działania wobec Niemiec Fot: European Parlament

Na czele Federalnego Trybunały Konstytucyjnego w Niemczech stanął polityk partii rządzącej CDU Stephan Harbatha. Zdaniem europosła Kosmy Złotowskiego, gdyby na czele polskiego Trybunału stanął polityk PiS, to Komisja Europejska nie zostawiłaby na Polsce suchej nitki. Dlatego Złotowski interweniuje.

Czy w związku z wyborem Stephana Harbartha na sędziego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego KE rozpocznie wobec Niemiec takie same działania wyjaśniające i prawne na forum UE, jakie podjęła wobec Polski w związku z reformą wymiaru sprawiedliwości, a jeśli nie to dlaczego Komisja Europejska nie podejmie w tej sprawie żadnych kroków? - takie pytanie pojawiło się w pisemnym zapytania europosła Kosmy Złotowskiego.

 

- Oczywiście intencją tego pytania nie jest podważanie suwerennych decyzji Bundestagu w kwestii wyboru sędziów Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Nikt nie ma wątpliwości, że ten wybór był legalny w świetle niemieckiego prawa. Chodzi raczej o obnażenie podwójnych standardów, jakie stosuje wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. Gdyby polski Sejm podjął taką decyzję i ważny polityk Prawa i Sprawiedliwości został sędzią Trybunału Konstytucyjnego, reakcja Brukseli byłaby stanowcza i natychmiastowa – odnosi się do sprawy europoseł Kosma Złotowski.