Jesteś tutaj: Home

Czy Polska wycofa się z porozumienia migracyjnego z Marrakeszu?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 20 listopad 2018 21:11

W grudniu ma zostać oficjalnie zawarte porozumienie na rzecz globalnej migracji pod agendą ONZ. Polski rząd ten dokument wstępnie przyjął w maju podczas odbywającego się w Marrakeszu szczytu Unia Europejska – Afryka. W ostatnim czasie coraz więcej państw z UE zaczyna się jednak wycofywać. Czy za nimi pójdzie Polska?

Od dłuższego czasu sprzeciw zawieraniu porozumienia na rzecz globalnej migracji wyrażają Stany Zjednoczone. Podczas majowego szczytu dokumentu nie podpisały natomiast Węgry. Kilka tygodni temu chęć wycofania się z majowego porozumienia wyraziła Austria, niedługo później podobne sygnały zaczęły wychodzić z czeskiego rządu. Czy w tym kierunku pójdzie również Polska?

 

Pytany przez reportera Polskiego Radia, szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził ostatnio - Tak, uważamy, że to nie jest dobre rozwiązanie, to nie jest metoda, która pozwoliłaby ograniczyć kryzys migracyjny, a wręcz przeciwnie – tylko by spotęgowała kryzys i spotęgowała jego skutki

 

Te słowa mogą być odbierane jako zapowiedź zmiany polityki polskiego rządu w tym zakresie. Przypomnijmy, jeszcze na październikowym posiedzeniu Komisji ds. Unii Europejskiej przedstawiciel MSZ twierdził, że porozumienie wychodzi naprzeciw polskim oczekiwaniom - są to inicjatywy, które są warte poważnego rozważenia, ponieważ wychodzą naprzeciw naszemu oczekiwaniu, by UE robiła więcej w zakresie zewnętrznej polityki migracyjnej – mówił minister Konrad Szymański.

 

Ratyfikacja porozumienia na rzecz globalnej migracji zaplanowana jest na 11 i 12 grudnia.