Jesteś tutaj: Home

Polacy zadowoleni są z obecności w Unii Europejskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 07 listopad 2018 00:13

We wrześniu na zlecenie Parlamentu Europejskiego przeprowadzono w całej Unii Europejskiej badania opinii społecznej ,,Eurobarometr”, w którym pytano obywateli poszczególnych państw m.in. o to jak oceniają swoją obecność we wspólnocie. Polacy, podobnie jak w poprzednich badaniach, należą do jednych z największych euroentuzjastów.

 

Obecność Polski w Unii Europejskiej za coś dobrego uznało 70% respondentów, przy czym negatywną opinie wyraziło tylko 6%. Eurontuzjazm nad Wisłą plasuje się powyżej średniej unijnej, bowiem pozytywnie o przynależnośi do UE wypowiada się 62% obywateli Unii. Największe poparcie Unia Europejska ma w Niemczech - 81%, najmniejsze u naszych południowych sąsiadów Czechów – tam UE popiera tylko 39% respondentów, przy czym zdecydowanie negatywnie wypowiedziało się 17% respondentów. Największy wskaźnik krytyczny odnotowano w Wielkiej Brytanii, gdzie swoją obecność pozytywnie ocenia 48% Brytyjczyków, zaś negatywnie 22%.

 

Mające często w UE własne zdanie Węgry, charakteryzują się poparciem dla obecności w Unii na poziomie 60%, przy tylko 7% zdecydowanych przeciwników. W sąsiedniej Austrii euroentuzjastów jest już tylko 48%, zaś przeciwników 16%.

 

Aż 87% polskich respondentów oceniło, że Polska korzysta na integracji, zupełnie przeciwnego zdania jest tylko 7%. Polacy nie są już jednak specjalnie przekonani do tego, aby Parlament Europejski odgrywał większą rolę w ich życiu. Za większą rolę PE opowiedziało się 38% polskich respondentów, gdy średnia unijna dla tej odpowiedzi to 48%. 28% Polaków chce, aby była to mniejsza rola iż obecnie, natomiast 20% jest za zachowaniem obecnego status quo. Można zatem powiedzieć, że Polacy są przeciwni zwiększaniu uprawnień Parlamentu Europejskiego.

 

Kolejne wybory przed którymi staniemy, to będą wybory do Parlamentu Europejskiego, już za kilka miesięcy.