Jesteś tutaj: Home

Stara, a potem nowa kadencja

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 23 październik 2018 12:30

Część nowo wybranych radnych otrzymała już potwierdzenie, że będzie zasiadać w samorządach w kadencji 2018-2023, pozostali zapewne ze zdenerwowaniem czekają jeszcze na wyniki wyborów. Zanim złożą ślubowania minie jednak blisko miesiąc. Mamy bowiem dość niespotykaną sytuację.

Jutro – środa 24 października – zbierze się Rada Miasta Bydgoszczy, jeszcze w składzie z wyborów samorządowych w 2014 roku, w ramach sesji roboczej. Te osoby radnymi będą do 16 listopada. Dopiero wówczas w ciągu 7 dni będzie musiała się odbyć pierwsza sesja nowej kadencji ze złożeniem ślubowania.

 

Data 16 listopada jest końcem kadencji dla wszystkich samorządów, dzień ten przypada w piątek, stąd też fizycznie ślubowania następować mogą dopiero po 18 listopada. 5 lipca Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach dotyczących gminy Ostrowice w województwie zachodniopomorskim, w praktyce ją likwidującą. Ustawa mająca jednak znaczenie dla całego kraju, bowiem zawarto w niej zmiany w ustawach o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Ustawa ta zakłada, że pierwsze posiedzenia organów nowej kadencji zwołuje komisarz wyborczy w ciągu 7 dni od moment zakończenia kadencji. Przyjmując, iż według PKW jest to dzień 16 listopada, to nowa kadencja w samorządach może się rozpocząć w danym samorządzie najszybciej 17 listopada, a najpóźniej 23 listopada