Jesteś tutaj: Home

Najważniejsze informacje związane z wyborami

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne sobota, 20 październik 2018 14:58

W niedzielę 21 października odbędą się wybory samorządowe, w których wybierzemy przedstawicieli do różnych szczebli samorządy w kadencji 2018-2023. Wybierać będziemy prezydentów, burmistrzów, wójtów, radnych wojewódzkich, radnych powiatowych i gminnych. Oznacza to, że będziemy głosowali na kilku kartach.

Wybory planowo odbywać będą się w godzinach 7:00 – 21:00, w przypadku stwierdzenia nadzwyczajnych zdarzeń ten czas może być zmieniony lokalnie. W tym samym czasie będzie obowiązywała cisza wyborcza – zakaz agitowania oraz publikowania sondaży (obowiązuje ona od północy z soboty na niedzielę).

 

W zależności od tego gdzie mieszkamy otrzymamy 3 albo 4 karty do głosowania. W przypadku Bydgoszczy będą to 3 karty. Na jednej wybierać będziemy kandydata na prezydenta Bydgoszczy, będą na niej nazwiska pięciu kandydatów, w kratce przy nazwisk wybranego musimy zaznaczyć ,,x”. Na kolejnej karcie będziemy mieli kilkadziesiąt nazwisk kandydatów podzielonych według komitetów wyborcze z jakich startują (kolejność komitetów została ustalona na drodze losowania). Tutaj również zaznaczamy jeden ,,x”, przy nazwisku wybranego kandydata na radnego. Podobne będzie głosowanie do Rady Miasta Bydgoszczy, gdzie także musimy wskazać na jednego z kandydatów. Jeżeli zaznaczamy dwóch lub więcej kandydatów reprezentujących różne komitety, wówczas nasz głos będzie po prostu nieważny.

 

W pozostałych samorządach, które nie posiadają praw powiatu, będziemy na osobnych listach wybierali kandydatów do rady gminy oraz rady powiatu. Stąd też tutaj wyborcy otrzymają 4 karty do głosowania.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica