Jesteś tutaj: Home

Kiedy kończy się kadencja, a zaczyna nowa?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne środa, 26 wrzesień 2018 23:02

W kuluarach środowych obrad Rady Miasta Bydgoszczy pojawiały się dyskusję, czy jest to już ostatnia sesja w kadencji 2014-2018, a co za tym idzie pożegnalna, a czy może jeszcze pod koniec października bydgoski samorząd zbierze się w trybie roboczym. W trybie nadzwyczajnym bowiem sesja może być zwołana w każdym momencie.

Odpowiedzi na te pytania jednoznacznie nie padły. Mamy do czynienia bowiem z dość ciekawą sytuacją. Według Państwowej Komisji Wyborczej kadencja prezydentów miast, burmistrzów, wójtów, rad gminnych i powiatowych oraz sejmików zakończy się 16 listopada. Powstaje jednak istotne pytanie, kiedy rozpocznie się kadencja 2018-2023. Według obowiązujących w ostatnich latach przepisów, pierwsze posiedzenie samorządy powinny odbyć w ciągu 7 dni od ustalenia ostatecznych wyników wyborów. Wybory premier Mateusz Morawiecki zarządził na 21 października, czyli nowa kadencja mogłaby się rozpocząć jeszcze w październiku.

 

5 lipca Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach dotyczących gminy Ostrowice w województwie zachodniopomorskim, w praktyce ją likwidującą. Ustawa mająca jednak znaczenie dla całego kraju, bowiem zawarto w niej zmiany w ustawach o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Ustawa ta zakłada, że pierwsze posiedzenia organów nowej kadencji zwołuje komisarz wyborczy w ciągu 7 dni od moment zakończenia kadencji. Przyjmując, iż według PKW jest to dzień 16 listopada, to nowa kadencja w samorządach może się rozpocząć w danym samorządzie najszybciej 17 listopada, a najpóźniej 23 listopada W praktyce zatem wybrani 21 października radni, ślubowania złożą dopiero po 3-4 tygodniach od wyboru.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica