Jesteś tutaj: Home

Rząd niemal podwaja pomoc dla poszkodowanych przez suszę

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 13 wrzesień 2018 18:24

Pod koniec lipca Rada Ministrów zdecydowała się przeznaczyć 800 mln zł na wsparcie rolników poszkodowanych przez suszę. W tamtym okresie panowały jeszcze upały, które skalę strat spowodowanych przez aurę tylko powiększały. W tym tygodniu Rada Ministrów uznała, że pomoc dla rolników zostanie zwiększona do 1,5 mld zł. Ministerstwo rolnictwa chwali się, że jest to największa pomoc w historii.

Rolnicy w kujawsko-pomorskim nie mają łatwego życia. W ubiegłym roku przez nasze województwo przeszły nawałnice, które największe straty wyrządziły właśnie w województwie kujawsko-pomorskim. Ten rok to z kolei suszę, gdzie nasze województwo również znajduje się w czołówce jeżeli chodzi o szkody.

 

Rząd postanowił wesprzeć rolników, jeżeli straty wynoszą w uprawach 70% kwotą 1 tys. zł od hektara oraz w przypadku 30% strat kwotą 500 zł od hektara. Jeżeli rolnik nie miał wykupionego ubezpieczenia, pomoc ta zostanie zmniejszona dla niego o połowę. Prowadzone od lipca szacunki wskazały rządowi już jakąś wstępną skalę zniszczeń, stąd też pojawiła się kwota prawie dwukrotnie większa niż zakładano pod koniec lipca.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: