Jesteś tutaj: Home

Przynajmniej 23 tys. rolników poszkodowanych przez suszę

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne czwartek, 06 wrzesień 2018 21:32

W tym roku upały wyjątkowo dały się nam odczuć, ale również rolnikom, stwierdzono dość poważne zjawisko suszy. Cały czas trwa jednak jeszcze szacowanie dokładnej skali strat. Przypomnijmy, pod koniec lipca Rada Ministrów zdecydowała się przeznaczyć na pomoc poszkodowanym rolnikom z budżetu państwa prawie blisko 800 mln zł.

Samo szacowanie strat odbywa się w komisjach gminnych, bezpośrednio przy samorządach. Następnie protokoły trafiają do wojewody - Czekamy od tych gmin na protokoły w formie elektronicznej, a potem papierowej – informuje wojewoda Mikołaj Bogdanowicz - Skala tych problemów które występują w województwie kujawsko-pomorskim jest szczególna.

 

Komisje gminne straty szacują w niezbyt szybkim tempie, stąd też Urząd Wojewódzki wielokrotnie apelował o większe postępy.

 

Na chwilę obecną w formie elektronicznej 104 gminy, na 144 w województwie kujawsko-pomorskim, złożyły protokoły w formie elektronicznej. W wersji papierowej tylko 27.

 

Z danych po oszacowaniu 104 protokołów w wersji elektronicznej wynika, że poszkodowanych jest w naszym województwie co najmniej 23 tys. rolników. Straty powyżej 30% stwierdzono na 442 tys. hektarów, nastomiast na 96 tys. ha jest to powyżej 70%.

 

W przypadku strat powyżej 70% rolnik może otrzymać 1 tys. zł pomocy publicznej od hektara jeżeli był ubezpieczony. W przypadku braku ubezpieczenia będzie to 500 zł. Pierwszy nabór wniosków o pomoc dla strat powyżej 70% będzie ogłoszony w terminie 14 – 18 września.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie