Jesteś tutaj: Home

Ponad 9 tys. komitetów wyborczych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 28 sierpień 2018 16:32

Do poniedziałku wieczora Państwowa Komisja Wyborcza rejestrowała komitety wyborcze przed zaplanowanymi na 21 października wyborami samorządowymi. W skali kraju zarejestrowano 9009 komitetów. Jak to wygląda w naszym regionie.

Na szczeblu krajowym zarejestrowało się 19 komitetów partii politycznych i 2 koalicyjne. Oczywiście nie wszystkie będą rejestrować kandydatów w kujawsko-pomorskim. Na pewno zobaczymy w naszym województwie komitety koalicyjne: PO i Nowoczesnej oraz SLD Lewica Razem. Powinny one wystawić kandydatów na wszystkich szczeblach oraz na urząd prezydenta Bydgoszczy – Rafała Bruskiego i Annę Mackiewicz. Podobnie list na wszystkich szczeblach spodziewać możemy się ze strony Prawa i Sprawiedliwości, na urząd prezydenta Bydgoszczy startować ma poseł Tomasz Latos. Startu do Rady Miasta spodziewać możemy się również ze strony komitetu wyborczego Kukiz15 (nie mylić z partiami politycznymi) – o urząd prezydenta Bydgoszczy z Kukiz 15 ubiegać ma się albo poseł Paweł Skutecki, albo właściciel tartaku przy uliy Ujejskiego Krzysztof Pietrzak.

 

Pozostałe partie najprawdopodobniej wystartują tylko na szczeblu sejmiku województwa. Potencjalnych list spodziewać możemy się ze strony: PSL, Zieloni, Ruchu Narodowego oraz być może komitetu wyborczego Bezpartyjni Samorządowcy. Na liście komitetów partyjnych nie ma już partii Wolność Janusza Korwin-Mikke. Dlatego można spodziewać się, że to środowisko w wyborach do sejmiku będzie nieobecne.

 

Związany z Korwin-Mikke Marcin Sypniewski zamierza o fotel prezydenta Bydgoszczy z komitetu obywatelskiego Czas Bydgoszczy CB2018.pl, zamierzającego również zarejestrować listy do Rady Miasta Bydgoszczy. Zarejestrowano również Komitet Wyborczy Porozumienie Bydgosko-Fordońskie Aleksandra Wesołowskiego

 

W Inowrocławiu swój komitet zarejestrował związany wcześniej z prezydentem Brejzą Janusz Radzikowski oraz radny powiatowy Jacek Olech. Zamiar startu wyrażał również radny miejski Rafał Lewandowski, ale swojego komitetu nie zarejestrował. Obok wspomnianych nazwisk spodziewać możemy się kandydatów komitetów i koalicji ogólnopolskich – PO i Nowoczesna zapewne wystawią urzędującego prezydenta Ryszarda Brejzę, PiS planuje wystawić Ireneusza Stachowiaka. Zobaczymy jeszcze co zrobi SLD Lewica Razem i PSL.

 

Teraz komitety muszą zebrać wśród obywateli podpisy z poparciem dla list z konkretnymi nazwiskami kandydatów, które praktycznie są jeszcze na etapie układania – na tą czynność mają czas do 17 września. Na zarejestrowanie kandydatów na prezydentów komitety mają nieco więcej czasu, bo do 26 września.