Jesteś tutaj: Home

Potencjalni kandydaci mają jeszcze chwilę do namysłu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 24 sierpień 2018 17:17

Wybory samorządowe odbędą się 21 października, ostateczną listę kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów poznamy dopiero 26 września, czyli za dobry miesiąc. Nieco szybciej zarejestrowani muszą być kandydaci na radnych wszystkich szczebli (sejmik, rady powiatów oraz gmin). Obecnie jesteśmy na etapie rejestracji komitetów.

Kandydatów na radnych oraz prezydentów, wójtów i burmistrzów zgłaszać będą mogły komitety wyborcze, które wcześniej same się zarejestrują. Czasu na tą czynność pozostało niewiele, bowiem ostatnim dniem rejestracji komitetów będzie najbliższy poniedziałek 27 sierpnia. Po tym dniu będziemy mogli już mniej więcej określić ilu kandydatów się spodziewać możemy na prezydentów czy burmistrzów.

 

Na chwilę pisania niniejszego tekstu zarejestrowanych w Polsce było już 6335 komitetów. Na szczeblu krajowym zarejestrowało się 11 partii w tym: Prawo i Sprawiedliwość planujące w Bydgoszczy wystawić na prezydenta posła Tomasza Latosa,, osobny komitet zarejestrowało Porozumienie Jarosława Gowina (tutaj może być ciekawa sytuacja w Toruniu, bowiem PiS nie podjął jeszcze decyzji o wystawieniu swojego kandydata, zaś obecnie urzędujący prezydent Zaleski sympatyzuje z Porozumienie). Są również dwa koalicyjne komitety PO i Nowoczesnej (naturalnym kandydatem w Bydgoszczy wydaje się Rafał Bruski) SLD Lewica Razem ( w Bydgoszczy startować ma Anna Makiewicz). Na razie komitetów nie zarejestrował jeszcze Kukiz15 rozważający wystawienie w Bydgoszczy posła Pawła Skuteckiego.

 

Kandydata na prezydenta zamierza wystawić również komitet Czas Bydgoszczy CB2018.pl, którym ma być związany z partią Janusza Korwin-Mikke Marcin Sypniewski. Być może swoich kandydatów do Rady Miasta Bydgoszczy wystawia partia Zieloni albo Razem. Nie można wykluczyć, że byłyby to wspólne listy. Zarejestrowano również komitet lokalny Porozumienie Bydgosko-Fordońskie Aleksandra Wesołowskiego.

 

Na szczeblu sejmiku swoją listę planuje również wystawić Ruch Narodowy, ktorego komitet został zarejestrowany jako partii politycznej.

 

Jeżeli chodzi o Inowrocław, na razie zarejestrowały się dwa komitety lokalne – Janusza Radzikowskiego i Jacka Olecha.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica