Jesteś tutaj: Home

Coraz więcej pacjentów przypada na jednego lekarza

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 06 sierpień 2018 15:08

Od dawna mówi się, że lekarzy i pielęgniarek jest w Polsce zbyt mało, rosnąca długość życia i wolne kształcenie nowych kadr medycznych powodują coraz bardziej widoczne problemy społeczne z tym związane. Paradoksalnie kujawsko-pomorskie wypada jednak nieco lepiej od średniej kraju – paradoksalnie, gdyż leczący nas lekarze należą do tych zarabiających najmniej.

 

Sytuacji w służbie zdrowia przyjrzał się w swoi opracowaniu Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu. Co rzuca się w oczy od razu, to rosnący odsetek seniorów – w 2011 roku osoby, które ukończyły 60 rok życia stanowiły w kujawsko-pomorskim 19,6% populacji, gdy w 2016 roku było to już 21,1%.

 

W 2016 roku na jednego lekarza w Polsce przypadało 428 pacjentów, w naszym województwie ta sytuacja była minimalnie lepsza, gdyż wskaźnik ten wyniósł 426. Trzeba przy tym zaznaczyć, że średnia zarobków lekarzy w naszym województwie jest najniższa w Polsce. Na jedną pielęgniarkę w kraju przypadało 208 pacjentów, u nas 203, na masażystę 21,7 tys. pacjentów kraju i 15,2 tys. w kujawsko-pomorskim. Jedyny wskaźnik, gdzie wypadamy gorzej od średniej to dentyści – w skali Polski na jednego dentystę przypada blisko 2,9 tys. pacjentów, natomiast u nas ponad 3,1 tys.

 

W 2016 roku w kujawsko-pomorskim pracowało 4890 lekarzy i 10288 pielęgniarek. W skali Polski na tysiąc mieszkańców przypada 2,3 lekarza, podobny wskaźnik ma miejsce w kujawsko-pomorskim. Jest to jednak najgorszy wskaźnik w całej Unii Europejskiej. W Niemczech na tysiąc mieszańców przypada bowiem ponad 4 lekarzy. W 2016 roku wydano pozwolenia o pracę w zawodach medycznych, na terenie województwa kujawsko-pomorskiego 6 obcokrajowcom

 

Jak wynika z badania, ponad połowa badanych studentów pielęgniarstwa zadeklarowała chęć wyjazdu za granicę w celu podjęcia pracy w zawodzie. Najczęściej wskazywanym powodem tej decyzji była chęć uzyskania wyższego wynagrodzenia, lepsze warunku pracy oraz większy prestiż zawod u. Najwięcej studentów wskazało Wyspy Brytyjskie i kraje skandynawskie – czytamy w opracowaniu WUP Toruń, które opiera się na badaniu zleconym przez warszawski szpital Medicover.