Jesteś tutaj: Home

Wielko Piątkowa Liturgia Męki Pańskiej

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne piątek, 29 marzec 2013 13:29

Wielki Piątek to dzień w którym w kościele katolickim nie jest odprawiana eucharystia. Tego dnia kościół przypomina o cierpieniu Jezusa Chrystusa, po przez Drogę Krzyżową i odbywającą się w godzinach wieczornych Liturgię Meki Pańskiej.

Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego. Liturgia Męki Pańskiej jest kontynuacją wydarzeń z Wielkiego Czwartku – tego dnia obchodziliśmy pamiątkę ostatniej wieczerzy Jezusa Chrystusa.

 

Gdy człowiek kogoś prawdziwie kocha, gotów jest poświęcić wszystko, nawet własne życie. Nie ogląda się na trudny i koszty. Chrystus Pan daje nam w Eucharystii swoje życie, swoje myśli, uczucia i siły, daje nam całego siebie. Eucharystia jest znakiem największej miłości – znakiem oddania życia za drugiego – mówił wczoraj w trakcie homilii Prymas Polski abp. Józef Michalik w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie.

W czasie dzisiejszej Liturgii Męki Pańskiej odczytana zostanie ewangelia spisana przez świętego Jana przedstawiająca osądzenie Chrystusa i ostatnie godziny życia przed i po ukrzyżowaniu.

 

Ważnym elementem tej liturgii jest Adoracja Krzyża - Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienia świata – będą wzywać kapłani, następnie wierni będą podchodzić w celu ucałowania krzyża.

 

Modlitwa Powszechna odmawiana tego dnia składać się będzie z 10 wezwań, w tym Za Kościół, Za papieża, za Żydów i za rządzących.