Jesteś tutaj: Home

Polski parlament gości Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne czwartek, 12 lipiec 2018 15:41
Polski parlament gości Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej Fot: Kancelaria Sejmu RP

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski nawiązując do roku 1918 w którym Polska odzyskała niepodległość, wysnuł refleksję, iż tamten rok uczy nas, że losy państw Europy Środkowej i Wschodniej są ze sobą powiązane, stąd też ważna jest współpraca. Zacieśnianiu współpracy dyplomatycznej służyć ma odbywający się dzisiaj Szczyt Przewodniczących Parlamentów, w przededniu centralnych uroczystości 550-lecia polskiego parlamentaryzmu.

Obrady Szczytu Przewodniczących Parlamentów odbywają się w sali posiedzeń Senatu RP. Do Warszawy przyjechały delegacje nie tylko najbliższych sąsiadów Polski, ale również z dość oddalonych z perspektywy polskiej państw jak Kazachstan.

 

- Rok 1918 był rokiem przełomów dla większości naszych narodów. Dla niektórych rokiem niepodległości, dla innych tylko nadziei na nią, a dla innych klęski – mówił marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.

 

Po zakończeniu Wielkiej Wojny, jak mówi się o I wojnie światowej, po upadku mocarstw europejskich, odrodziło się wiele państwa narodowych w tym Polska. Marszałek wspomniał również o klęskach - taki los spotkał jednego z większych obecnie polskich sojuszników w Unii Europejskiej Węgry, które w wyniku traktatu z Trianon przeszły dotkliwy rozbiór.

 

- W jego stulecie jasno widzimy, że nasze losy są ze sobą powiązane, fakt ten nakazuje nam jak najszerszą współpracę – kontynuował swoją myśl marszałek Karczewski.

 

W otwarciu szczytu uczestniczył również marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński - Jesteśmy Europą wolnych narodów, chociaż Europą, która jest najmniejszym kontynentem. Chociaż kontynentem, gdzie żyje najwięcej narodów i państw na całym świecie. Symbolem naszej współpracy i umacniania wolności, zaliczymy jutrzejsze obchody 550-lecia polskiego parlamentaryzmu. Res Publiki mieszkańców zamieszkujących na ziemiach między Wisłą, Dźwiną, Dnieprem i Niemnem.

 

Marszałek Sejmu RP kontynuując myśl - Polska postrzega jako członek Sojuszu Północno-Atlantyckiego i Unii Europejskiej jako całość. Chociaż jesteśmy członkami Unii Europejskiej, to uważamy że należy patrzeć na całość i współpracować z innymi państwami, nie tylko w ramach Unii Europejskiej. Mamy świadomość, biorąc pod uwagę nasze dziedzictwo i doświadczenia z przeszłości, że cała Europa, w tym również zachodnia, wiele mogłaby uczyć się od naszych doświadczeń z ostatnich kilkuset lat. Najważniejsze jest to, że łączy nas chęć wzmacniania naszych stosunków dyplomatycznych, to zdecydowanie za mało.

 

W piątek na Zamku Królewskim w Warszawie odbędą się centralne obchody rocznicy 550-lecia polskiego parlamentaryzmu. Z tej okazji w rekonstruowanej dawnej siedzibie polskich królów, odbędzie się uroczyste Zgromadzenie Narodowe, czyli posiedzenie połączonych izb Sejmu RP i Senatu RP.