Jesteś tutaj: Home

Ministerstwo odpowiada samorządowi w sprawie Mostów Plus

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 10 lipiec 2018 23:45

Pod koniec maja Sejmik Województwa wystosował do premiera Mateusza Morawieckiego apel, aby w programie ,,Mosty dla regionów” znalazły się również przeprawy mostowe w województwie kujawsko-pomorskim. Rządowy program zakłada budowę 22 priorytetowych mostów, żaden nie znajduje się w naszym województwie. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju odpowiedziało samorządowi województwa.

Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego wskazał następujące mosty (w kolejności za stanowiskiem sejmiku): w Toruniu; w Siarzewie (element południowej obwodnicy Torunia), Solcu Kujawskim i w Bydgoszczy. Rząd wskazał propozycje budowy 20 mostów, pozostałe 2 mają być wskazane przez samorządy.

 

W udzielonej przez podsekretarza stanu w ministerstwie inwestycji i rozwoju, Witolda Słowika, odpowiedzi nie pada odpowiedź, czy któraś z tych czterech wskazanych przez wojewódzki samorząd inwestycji znajdzie się na liście priorytetowej. Ministerstwo informuje natomiast, że rząd planuje dofinansować również inne mosty spoza listy priorytetowej, które zostaną wskazane przez samorządy. Spełnić będą musiały one jednak pewne warunki: znajdować się z dala od funkcjonującej przeprawy mostowej oraz mieć uzasadnienie społeczno-gospodarcze (np. dojazdy mieszkańców do pracy).

 

Pierwszy warunek najprawdopodobniej wykluczy propozycje mostów w Toruniu i Bydgoszczy. Miejska Pracownia Urbanistyczna jest zainteresowana bowiem budową nowego mostu w Fordonie, w sąsiedztwie już istniejącej przeprawy mostowej, w celu zwiększenia przepustowości. W takiej sytuacji rosną szanse Solca Kujawskiego, gdzie obecnie jest budowana przeprawa promowa. Na moście w Solcu Kujawskim zyskałaby również Bydgoszcz, bowiem pełniłby on rolę również wschodniej obwodnicy Bydgoszczy. Do tego jednak póki co długa droga.