Jesteś tutaj: Home

Marszałek nie kwestionuje propozycji Komisarza Wyborczego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 08 lipiec 2018 19:54

Wszystko wskazuje na to, że zmiany w okręgach wyborczych do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego będą zgodne z tym co zaproponował dwa tygodnie temu Komisarz Wyborczy. Marszałek województwa Piotr Całbecki rekomenduje bowiem sejmikowi taką samą propozycję.

Według rejestru wyborców prowadzonego przez Komisarza Wyborczego liczba mieszkańców województwa w dniu 31 grudnia 2017 roku znajdowała się poniżej 2 mln. W związku z tym w lutym wojewoda stwierdził, że będziemy wybierać 30 radnych, a nie jak było do tej pory 33. Wymaga to przeprowadzenia korekt w granicach okręgów. Dość daleko idąca zmiana w granicach okręgów, która przyjął pod koniec maja Sejmik Województwa, została zakwestionowana przez Komisarza Wyborczego. Komisarz zaproponował nieco inną propozycję, którą w piśmie z 25 czerwca rekomenduje również marszałek. Najprawdopodobniej zatem w lipcu Sejmik Województwa na nadzwyczajnej sesji przyjmie propozycje komisarza.

 

Zakłada ona funkcjonowanie 5 okręgów wyborczych, w których wybierać będziemy po 5 radnych:

Nr 1. Miasto Bydgoszcz

Nr 2. powiaty: bydgoski, sępoleński, świecki, tucholski

Nr 3. Grudziądz oraz powiaty: grudziądzki, brodnicki, golubsko-dobrzyński, rypiński, wąbrzeski

Nr 4. Toruń oraz powiaty: toruński i chełmiński

Nr 5. powiaty: inowrocławski, mogileński, nakielski, żniński

Nr 6. Włocławek oraz powiaty: aleksandrowski, lipnowski, radziejowski i włocławski

 

Odejście od kontrowersyjnej propozycji

Uchwała Sejmiku Województwa z maja zakładała przeniesienie z okręgu nr 2 powiatu bydgoskiego do okręgu nr 5, w zamian za powiat żniński. Tworzyłoby to dość długi okręg rozpoczynający się przy granicy z Wielkopolską w powiecie żnińskim, a kończący na Wiśle w powiecie świeckim. Ta propozycja budziła duże kontrowersje.

 

Koncepcja komisarza sprawia natomiast, że z okręgu nr 2 wyłączony zostanie na rzecz okręgu nr 5 tylko powiat nakielski.

 

Okręg grudziądzki byłby zbyt słaby

Zmiany w granicach okręgów są konieczne, bowiem zgodnie z ustawą w okręgu musi być wybieranych przynajmniej 5 radnych. Tego wymogu nie spełniałby okręg nr 3 w kształcie bieżącym, dlatego zdecydowano się przenieść do niego z okręgu nr 6 powiatu rypińskiego. Dla zachowania minimalnej liczby radnych w okręgu nr 6 z kolei konieczne jest przesunięcie powiatu aleksandrowskiego z okręgu nr 5. W tym kształcie okręg nr 5 nie spełnia minimum ustawowego, dlatego najprawdopodobniej zostanie do niego dołączony powiat nakielski.