Jesteś tutaj: Home

Komisja Europejska chce wspomóc Polskę ponad 50 mln zł na usuwanie skutków nawałnic

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 01 czerwiec 2018 16:01
Olszewska, gmina Sępólno Kr. Zdjęcie aktualne Olszewska, gmina Sępólno Kr. Zdjęcie aktualne

Za kilka tygodni minie rok od nawałnic jakie przeszły w połowie sierpnia przez Polskę, najbardziej ucierpieli w ich wyniku mieszkańcy kujawsko-pomorskiego. Zdaniem leśników szkody będzie trzeba usuwać jeszcze do połowy przyszłego roku. Komisja Europejska chce wesprzeć Polskę w ramach Funduszu Solidarności Unii Europejskiej.

Bruksela chce wspomóc państwa poszkodowane w 2017 roku przez klęski żywiołowe kwotą 34 mln euro, z tego do Polski trafić miałoby 12,2 mln euro, co daje ponad 50 mln zł - Między 9 a 12 sierpnia 2017 r. gwałtowne burze i ulewne deszcze nawiedziły trzy polskie województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie i wielkopolskie, niszcząc dziesiątki tysięcy hektarów lasów i upraw, a także infrastrukturę transportową i energetyczną. Najbardziej ucierpiały okręgi toruński i gdański. Kwota 12,2 mln euro może zostać wykorzystana na pokrycie części wydatków związanych z oczyszczeniem zniszczonych lasów, usunięciem powalonych drzew z dróg i torów kolejowych oraz na pomoc w odnowieniu uszkodzonej infrastruktury – czytamy na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

 

Środki z Funduszu Solidarności UE mogą zostać przeznaczone na wsparcie odbudowy i pokrycie części kosztów interwencji służb ratunkowych, tymczasowego zakwaterowania i działań w zakresie usuwania zniszczeń oraz ochrony dziedzictwa kulturowego, mając na celu zmniejszenie obciążenia finansowego poniesionego przez władze krajowe po wystąpieniu klęsk żywiołowych. Wsparcie unijne może zatem pomóc m.in. w odtwarzaniu zniszczonych przez żywioł lasów.

 

- Nasze nowe propozycje pomocy finansowej dla Grecji, Polski, Litwy i Bułgarii oznaczają przejście od słów wsparcia do konkretnych działań. Solidarność jest jedną z podstawowych zasad naszej Unii, a Fundusz Solidarności UE jest jednym z najbardziej widocznych przejawów unijnej solidarności – wyjaśnia komisarz ds. polityki regionalnej Corina Credu.

 

O wsparcie Unii Europejskiej wnioskowali w dużej mierze europosłowie z grupy EPP, w Polsce związani z PO i PSL.