Jesteś tutaj: Home

Coraz więcej turystów nocuje w kujawsko-pomorskim

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 21 maj 2018 20:07
Park Solankowy w Inowrocławiu Park Solankowy w Inowrocławiu

Za nami zlot miłośników motocyklów marki Harleya Davidsona, na którym zyskała przede wszystkim branża turystyczna. GUS opublikował natomiast wstępne informacje dotyczące turystyki w województwie za rok 2017.

W stosunku do roku 2016 liczba udzielonych noclegów wzrosła o 9,2%. Goście najchętniej zatrzymywali się w hotelach, w których wynajęto od stycznia do grudnia 1,1 mln noclegów, z tego co piąty gość był turystą zagranicznym. Jednorazowo wszystkie kujawsko-pomorskie hotele są wstanie zaoferować 7 tys. pokoi (dane z końca lipca)– w stosunku do roku 2016 baza ta wzrosła o 10%.

 

Największy noclegów wynajęto w bydgoskich hotelach – prawie 300 tys. Również w Bydgoszczy najchętniej nocowali goście zagraniczni – 40.8% udzielonych noclegów w województwie. W powiecie inowrocławskim odnotowano natomiast największy procent wykorzystania miejsc noclegowych – powyżej 50%.

 

Zarejestrowano w naszym województwie ponad 120 tys. gości zagranicznych, co stanowi minimalny wzrost w stosunku do roku wcześniejszego. Można zatem wysnuć wniosek, iż ponad 9% dynamika wzrostu to zasługa turystów krajowych. Prawie co trzeci turysta zagraniczny był Niemcem.

 

Największe obłożenie w hotelach występuje w lipcu i w sierpniu, gdy udzielanych jest blisko 0,5 mln noclegów (w każdym tym miesiącu) średnio 150 tys. turystom. Z tego wniosek, iż średni pobyt to nieco ponad 3 noclegi.

 

Na razie Główny Urząd Statystyczny opublikował zbiorcze informacje dla całego województwa. Wkrótce możemy się jednak spodziewać bardziej szczegółowych danych dla poszczególnych miast i powiatów.