Jesteś tutaj: Home

Senat chce przywrócić kombatantom i weteranom uprawnienia przysługujące niepełnosprawnym

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 14 maj 2018 12:57

Prawo o ruchu drogowym pozwala na niestosowanie się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu i postoju przez osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Senatorowie uważają, że znowelizowane w 2014 roku przepisy wykluczyły z tego grona kombatantów i weteranów, stąd też Senat RP skierował projekt ustawy zmieniający przepisy o ruchu drogowym.

Senat uchwałę w tej sprawie przyjął 16 kwietnia 2018 roku, zgodnie z prawem teraz trafi ona pod obrady Sejmu RP. Do reprezentowania Senatu jako wnioskodawcy zmian w przepisach, marszałek Karczewski delegował senatora Jana Rulewskiego.

 

Proponowana zmiana w przepisach zakłada nadanie takich samych uprawnień dla członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Specjalną legitymację wydaje zainteresowanym Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Nie będą to musiały być zatem tak jak ma to miejsce dzisiaj osoby o znacznym lub ograniczonym stopniu niepełnosprawności.

 

Biorąc pod rozwagę szczególne zasługi dla Polski tych wszystkich obywateli polskich, którzy walczyli o suwerenność i niepodległość Ojczyzny, oraz mając na względzie treść art. 19 Konstytucji RP, nakazującego specjalną opieką otaczać weteranów walk o niepodległość, zwłaszcza inwalidów wojennych, Wnioskodawcy niniejszego projektu uznali, że przywilej w postaci korzystania z niektórych udogodnień w ruchu drogowym, powinien przysługiwać wszystkim kombatantom – czytamy w uzasadnieniu.

 

Korpus Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej tworzą byli żołnierze Wojska Polskiego, uczestnicy I i II wojny światowe, a także biorący udział w wydarzeniach Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Jeżeli powyższe przepisy wejdą w życie, nie skorzystają z nich już uczestnicy podziemia solidarnościowego z lat 80-tych.