Jesteś tutaj: Home

Sejmik będzie procedował nad czymś takim

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne niedziela, 22 kwiecień 2018 21:47

Konwent Sejmiku Województwa postanowił o dołączeniu do dzisiejszego porządku obrad wyrażenia poparcia dla ,,Deklaracji Mieszkańców Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 100. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości”. Treść konwencji pokazuje jak bardzo ważnymi sprawami zajmuje się nasz sejmik (ironia), jednocześnie w żaden sposób nie uwzględnia uwarunkowań historycznych Kujaw i Pomorza.

My, mieszkańcy Województwa Kujawsko-Pomorskiego wdzięczni Opatrzności Bożej za odzyskaną przez Polskę po czasach zaborów niepodległość, dziś ponownie, po stu latach pragniemy wyrazić radość z naszej wolności i zobowiązanie do dalszej służby Ojczyźnie. Okazać pragniemy wszystkim tym pokoleniom, które ofiarą najcenniejszą życia, sercem, pracą rąk i umysłu, zachowali Rzeczpospolitą dla pokoleń nam współczesnych – czytamy w ,,Deklaracji Mieszkańców...” - Trwaj „O roku ów!”, który nadszedłeś w 1918, jako ten upragniony i wymarzony! Od 100 lat stoimy na jego straży, pomni na miłość i ofiarę, których nie szczędzili Polsce nasi Ojcowie. Dziś, umocnieni patronatem św. Jana Pawła II, deklarujemy odpowiedzialność za przyszłość naszej Ojczyzny jako najwyższej, wspólnej wartości. Pragniemy oddać ją kolejnym pokoleniom wolną i niezawisłą, jako wspólnotę wszystkich, pragnących żyć w pokoju, wzajemnej tolerancji i solidarności. Boże chroń Polskę!

 

Radnym życzyć pozostaje owocnych obrad nad tak poważnym problemem naszego województwa.

 

Warto jednak przypomnieć, że większość ziem w granicach dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego przez cały rok 1918 znajdowała się pod kontrolą niemiecką. 27 grudnia wybuchło Powstanie Wielkopolskie, które pozwoliło w pierwszych dniach 1919 roku przejąc kontrolę nad częścią Kujaw, w tym na wyzwolenie Inowrocławia. Bydgoszcz do Polski powróciła dopiero 20 stycznia 1920 roku, Toruń dzień później. O tych szczególnych uwarunkowania, w projekcie deklaracji mieszkańców ani słowa.