Jesteś tutaj: Home

Ostatni raz przeszli w marszu pamięci katastrofy smoleńskiej

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne środa, 11 kwiecień 2018 20:27
Ostatni raz przeszli w marszu pamięci katastrofy smoleńskiej Fot: Igor Smirnow / KPRP

10 kwietnia 2010 roku wstrząsnął całą Polską, gdy nad ranem dowiedzieliśmy się o śmierci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz pozostałych 95 uczestników polskiej delegacji na uroczystości w Katyniu. Jeszcze tego samego dnia w całej Polsce symbolicznie Polacy zbierali się, aby oddać hołd wszystkim ofiarom. W Bydgoszczy takie spotkanie zorganizowali kibice Zawiszy, którzy tego dnia mieli przyjść kibicować, ale całą kolejkę ligową odwołano.

W tamtych dniach Polacy byli wyjątkowo zjednoczeni, nie było tak widocznych dzisiaj sporów politycznych. 17 kwietnia w Warszawie odbywały się uroczystości żałobne, na których można było spotkać wielu bydgoszczan. Dzień później uroczysty pogrzeb w Krakowie, gdzie również nie brakowało mieszkańców naszego regionu. Pomocy organizacyjnej udzielali chociażby nasi harcerze.

 

Później zaczęły się już spory polityczne i atmosfera zaczęła się psuć, a słowo Smoleńsk zaczynało się w społeczeństwie kojarzyć negatywnie, oczywiście nie dla wszystkich. Odbywały się w Warszawie i miastach Polski tzw. miesiącznice. W stolicy organizowane były marsze pamięci, również wczoraj, ale jak powiedział prezes PiS, brat zmarłego w katastrofie prezydenta, Jarosław Kaczyński, ten marsz był ostatnim - To 96 marsz, tyle marszów ile ofiar katastrofy smoleńskiej – wyjaśniał - Kończymy, ale przede wszystkim i to jest przesłanka główna, bo doszliśmy do celu, tam niedaleko stąd odsłonięto pomnik.

 


Fot: Grzegorz Jakubowski / KPPR

 

- Tamtego dnia odeszło bardzo wielu ludzi, którzy byli skarbem dla Polski i wielką nadzieją dla Polski , dla polskiej polityki, polskiego życia publicznego. To jest wyrwa, której nic nie potrafi naprawić. Odeszli, a przecież Polska mogła tyle zyskać dzięki nim – mówił Prezydent RP Andrzej Duda, podczas uroczystego odsłonięcia pomnika na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Warto przypomnieć, że dzisiejsza głowa państwa, była wówczas bliskim współpracownikiem śp. prezydenta Kaczyńskiego.

 

Tablica w Sejmie RP odsłonięta na początku tygodnia

 

W listopadzie odsłonięty ma zostać dodatkowo pomnik Lecha Kaczyńskiego, obecnie było to niemożliwe jeszcze ze względów technicznych.

 

Wczoraj w stolicy również można było spotkać wielu bydgoszczan. Część osób dość regularnie uczestniczyła w uroczystościach, które organizowane były przez ostatnie 8 lat. Grupa bydgoszczan z wyjazdu zorganizowanego przez posła Bartosza Kownackiego:

 

 

Wsłuchując się w słowa Jarosława Kaczyńskiego, możemy odnieść wrażenie, że pewien epizod związany ze Smoleńskiem, w dziejach naszej Ojczyzny, dobiegł końca.

 

Polecamy również - Ósma rocznica katastrofy smoleńskiej w Bydgoszczy

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica