Jesteś tutaj: Home

Ponad 55 mln zł dla poszkodowanych gmin

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 06 kwiecień 2018 16:27

Od sierpniowych nawałnic minęło już dobre pół roku, na terenach które najbardziej ucierpiały do dzisiaj widoczne są jednak znamiona tamtej klęski żywiołowej. Dzisiaj w Bydgoszczy gościł wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, któremu towarzyszył komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. Leszek Suski. Minister przyjechał wręczyć poszkodowanym samorządom promesy.

- Mimo, że rozwija się technika i cywilizacja, to jako ludzie jesteśmy bezsilni wobec sił natury. Polska jest omijana przez potężne, wielkie kataklizmy, ale powstają sytuacje kiedy państwo, samorządowy, społeczeństwo stają się na jakiś moment bezradne wobec potężnych sił przyrody – mówił podczas uroczystości w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, minister Jarosław Zieliński - Tak właśnie było w sierpniu 2017 roku, kiedy przeszły przez część województw naszego kraju gwałtowne wichury. Największe zniszczenia zostały spowodowane właśnie w województwie kujawsko-pomorskim i pomorskim.

 

- Nie zostawiliśmy ludzi w tej trudnej sytuacji, pomagaliśmy, pomagamy i pomagać będziemy – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 

Łączna wartość przyznanych promes przez rząd to 55,7 mln zł. Najwięcej trafiło do powiatu tucholskiego – ponad 20 mln. Powiat sępoleński na swoje zadania otrzyma blisko 19 mln zł. Gmina Gostycyn otrzymała 5,8 mln zł, Cekcyn 2,8 mln zł, Sośno 2,3 mln, Nakło nad Notecią 3 mln zł. Na liście przedsięwzięć znajduje się wiele dróg zniszczonych chociażby poprzez zapadanie się korzeni wyrwanych przez wichurę drzew. Są również zadania związane z odbudową zniszczonych dachów na placówkach publicznych.

 

- Chce podziękować w imieniu kierownictwa naszego resortu, własnym imieniu oraz naszego rządu, wszystkim którzy wtedy ofiarnie śpieszyli z pomocą i przychodzą z tą pomocą po dziś dzień – dodał minister Zieliński.