Jesteś tutaj: Home

Bezrobocie w województwie bliskie magicznej liczby

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 03 kwiecień 2018 18:05

Można powiedzieć, że przynajmniej od kilkunastu lat nie było tak dobrze jeżeli chodzi o problem bezrobocia w województwie kujawsko-pomorskim. Cały czas jednak jesteśmy w ogonie stawki, bowiem w prawie wszystkich regionach jest lepiej od nas.

Na koniec lutego stopa bezrobocia w województwie kujawsko-pomorskim wyniosła 10,2% - informuje Główny Urząd Statystyczny. Pod koniec lutego 2017 roku by to – 12,3%, rok wcześniej – 13,9%, natomiast w 2015 roku aż 16%. Z liczb tych wynika, że z roku na rok, systematycznie jest coraz lepiej. W liczbach bezwzględnych - pod koniec lutego bez pracy było nieco ponad 84 tys. zarejestrowanych osób, rok wcześniej ponad 102 tys., natomiast w roku 2015 ok 133 tys.

 

Istnieje szansa, że w marcu, a jak nie to w kwietniu, zostanie przekroczona ,,magiczna” liczba 10% i stopę bezrobocia w województwie będziemy liczyć już w ramach liczby jednocyfrowej. Równe 10% stopa wyniosła w grudniu ubiegłego roku, z racji miesięcy zimowych doszło do małego wzrostu, który jednak jak pokazuje tendencja zostanie odrobiony wiosną i latem. Najprawdopodobniej zatem osiągamy historyczną dla kujawsko-pomorskiego wartość, bowiem z danych jakimi dysponujemy od 2002 roku, do tego stanu nie udało się zbliżyć – natomiast lata 2002-2003 to okres, gdy bezrobocie przekraczało nawet 20%.

 

Wyższą stopę bezrobocia ma obecnie tylko województwo warmińsko-mazurskie – 12,2%. Jesteśmy zatem w grupie dwóch województw, gdzie wskaźnik ten opisywany jest jeszcze dwucyfrowo przed przecinkiem.