Jesteś tutaj: Home

Czy dowiemy się w końcu ile dokładnie wydamy w tym roku na rozbudowę szpitala w Toruniu?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne czwartek, 01 marzec 2018 16:05
Urząd Marszałkowski w Toruniu Urząd Marszałkowski w Toruniu

 Od uchwalenia budżetu województwa na rok 2018 przez sejmik minęło już kilka tygodni – do dzisiaj jednak dla radnych i mieszkańców pewne jego założenia są zagadką. Być może uda się ją rozwikłać posłowi Łukaszowi Schreiberowi, który w tej sprawie złożył interpelacje do MSWiA.

Według uchwalonego w grudniu przez sejmik budżetu – w 2018 roku Województwo Kujawsko-Pomorskie wyda ponad 986 mln zł, z tego wydatki majątkowe (inwestycyjne) wyniosą nieco ponad 384 mln zł. W praktyce zainwestować mamy jednak ponad 700 czy nawet 800 mln zł, jak bowiem poinformował na sesji budżetowej marszałek Piotr Całbecki, ponad 300 mln zł zainwestuje spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne. Ile dokładnie? Tego nie wiemy. Również nie wiemy ile pieniędzy trafi na inwestycje w poszczególnych szpitalach. Z komunikatu prasowego Urzędu Marszałkowskiego wiemy tylko tyle, że największą inwestycją tej spółki będzie rozbudowa szpitala na Bielanach w Toruniu. Konkretna wartość wsparcia dla tej placówki zdrowia jest jednak dla radnych i opinii publiczną tajemnicą.

 

Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne inwestują na kredyt, stąd też za te zobowiązania nasze województwa będzie musiało kiedyś zapłacić. Podczas sesji taka forma prowadzenia finansów publicznych nie podobała się radnym Zjednoczonej Prawicy, zbytnio nie chciano ich jednak słuchać. Gdy radny Marek Hildebrandt z Grudziądza próbował wyjaśnić ile lat będziemy spłacać zadłużenie naszego województwa, to przewodniczący sejmiku Ryszard Bober po prostu wyłączył mu mikrofon. Głosami koalicji PO – PSL budżet został przyjęty, jak można zauważyć trochę w ciemno.

 

Od tej pory opinia publiczna z takim postępowaniem przeszła do porządku dziennego.

 

Poseł interweniuje

Kilka dni temu interpelacje w tej sprawie interpelacje do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji złożył poseł Łukasz Schreiber - Pod pretekstem zachowania tajemnicy handlowej kończy się jakakolwiek kontrola radnych nad celowością i prawidłowością wydawania publicznych pieniędzy. Oblicza się, że zaciągnięty dług przez rządzącą od kilkunastu lat w województwie kujawsko-pomorskim większość PO-PSL mieszkańcy województwa spłacać będą przez ponad 20 lat – pisze parlamentarzysta - W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z pytaniem: Czy taka sytuacja jest dopuszczalna, kiedy, nie pytając o informacje z zakresu technologii produkcji, nie można sprawować skutecznej społecznej kontroli nad zasadnością i prawidłowością wydatkowania publicznych pieniędzy?

 

Poseł Schreiber oczekuje również interwencji MSWiA, aby doprowadzono do ujawnienia planów inwestycyjnych spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, wraz z wartością kwot przeznaczonych na poszczególne szpitale w województwie.

 

Wkrótce ten problem powinien zniknąć, bowiem znowelizowane przez parlament przepisy samorządowe, zwiększą uprawnienia kontrolne radnych w spółkach. Zatem po wejściu tych zapisów w życie, Zarząd Województwa nie będzie mógł przed radnymi zasłaniać się już tajemnicą handlową przedsiębiorstwa, którym zarządza za pieniądze publiczne, na poczet przyszłych długów mieszkańców województwa.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022